U godinu dana još 54.354 građana dospjelo je pod blokadu, zbog 6,14 milijardi kuna duga.
U prosjeku svaki od novih dužnika duguje oko 112 tisuća kuna, gotovo dvije prosječne godišnje plaće u državi, što pokazuje da su nove blokade izuzetno visoke i da građani ne dospijevaju pod ovrhe zbog neplaćenih režijskih troškova, već uglavnom zbog nevraćenih kredita i obaveza prema državi i financijskim institucijama. U saborskoj je proceduri promjena ovršnog zakona koja će za male dugove donekle smanjiti cijenu postupka ovrhe i pomoći da se izbjegne nepotrebni trošak, dok se velikim dužnicima pozicija neće bitnije olakšati.
Informiranje dužnika bilo je jedan od spornih elemenata postojećeg sustava pa će ubuduće svi uključeni u postupak ovrhe adrese dužnika provjeravati putem MUP-a. Fina će ubuduće, nakon dospijeća prijedloga za ovrhu, morati obavijestiti svakog dužnika o zapljeni sredstava koja se neće skidati sa računa odmah već nakon 60 dana, unutar kojih postoji mogućnost žalbe i osporavanja duga. Očekuje se i smanjenje odvjetničkih naknada. Novost će biti i javne elektroničke dražbe nekretnina pod ovrhom, čime će se izbjeći mogućnost manipulacije cijenama u uskom krugu zainteresiranih. .
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu