Početkom studenog cijene sirove nafte na svjetskim su se tržištima spustile na najniže razine u posljednja četiri mjeseca, pišu RBA analitičari.
Cijene nafte tipa WTI su se spustile na 84 dolara po barelu, a Brent cijene na 106 dolara po barelu. Pad cijena bio je rezultat rastućeg pesimizma u pogledu globalnog gospodarskog oporavka i izgleda rasta potražnje za naftom kod najvećih svjetskih potrošača (SAD, eurozone, Kina). Uz to, pritisci na pad cijena dodatno su bili izraženi neposredno nakon američkih predsjedničkih izbora (nakon kojih su Senat i Kongres ostali podijeljeni između Demokrata i Republikanaca) reflektirajući tako zabrinutost oko takozvane ''fiskalne litice'', odnosno neizvjesnost u postizanje dogovora Republikanaca i Demokrata oko mjera za ublažavanje zakona koji bi od sljedeće godine mogli donijeti rast poreza i smanjenje proračunskih rashoda.
Međutim, nakon eskalacije sukoba u pojasu Gaze cijene sirove nafte, posebno tipa WTI blago su porasle prema razini od 110 dolara po barelu (Brent). Uz to, WTI cijene su pod blagim pritiskom rasta nakon objave o smanjenju zaliha sirove nafte u SAD-u.
Zbog slabih ekonomskih izgleda u eurozoni i posljedica uragana Sandy Međunarodna agencija za energiju (IEA) je dodatno smanjila prognozu rasta potražnje za naftom u ovoj godini, a očekivani rast potražnje i u sljedećoj godini ostaje slab te je još daleko od pretkriznih godina. Kod proizvodnje sirove nafte primjetno je smanjenje proizvodnje od strane članica OPEC-a, čija se proizvodnja u listopadu spustila na najnižu razinu u posljednjih devet mjeseci, dok je proizvodnja zemalja koje nisu članice OPEC-a blago porasla.
Do kraja godine fokus će ostati na zbivanjima na Bliskom istoku i implikacijama na proizvodnju sirove nafte, iako se značajnija smanjenja u proizvodnji ne očekuju. U sljedećoj godini analitičari očekuju tek blagi rast prosječne cijene nafte u odnosu na ovu godinu, no u 2014. godini rast bi mogao ubrzati zbog očekivanog intenzivnijeg rasta globalnog gospodarstva i potražnje za sirovom naftom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu