EIB: 74% Hrvata shvaća da će zbog klime mijenjati način života

Autor: Ana Blašković , 14. studeni 2024. u 21:59
01.07.2024., Zagreb - Gradonacelnik Grada Zagreba Tomislav Tomasevic i potpredsjednica Europske investicijske banke Teresa Czerwińska potpisali su danas ugovor o zajmu s Europskom investicijskom bankom. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Čak 91 posto ispitanih u RH je u proteklih pet godina doživjelo barem jednu ekstremnu vremensku pojavu.

Tri četvrtine hrvatskih građana shvaća da će zbog klimatskih promjena morati promijeniti način života, pokazuju rezultati sedme ankete o klimi Europske investicijske banke (EIB), u kojoj je sudjelovalo više od 24 tisuće ispitanika iz EU-a i SAD-a. U Hrvatskoj je provedena u kolovozu 2024., a u istraživanju je sudjelovalo 1005 ispitanika. Iz EIB-a napominju da su ispitanici klimatske promjene stavili na drugo mjesto najvećih problema s kojima se njihova zemlja suočava, odmah iza troškova života. Ključni rezultat je da čak 96 posto ispitanih u Hrvatskoj navodi da je prilagodba klimatskim promjenama važna za njihovu zemlju, a 40 posto ističe da bi je trebalo smatrati prioritetnom.

“Žestoke oluje, šumski požari i suše koji su nedavno poharali Hrvatsku naglasili su prijeku potrebu za prilagodbom klimatskim promjenama. Kako se klimatske promjene nepovoljno odražavaju na sve ključne sektore, pa tako i na infrastrukturu, promet, poljoprivredu i turizam, EIB-ova potpora prilagodbi klimatskim promjenama igra presudnu ulogu ne samo u očuvanju sredstava za život, već i u učvršćivanju temelja domaćeg gospodarstva”, ističe potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska. Čak 91 posto ispitanih u RH je u proteklih pet godina doživjelo barem jednu ekstremnu vremensku pojavu; 65 posto bilo je pogođeno ekstremnom vrućinom i toplinskim valovima, 49 posto doživjelo je snažnu oluju ili tuču, a 36 posto sušu. U tom smislu, hrvatski građani svjesni su potrebe za prilagodbom, pa 74 posto njih uviđa da će zbog klimatskih promjena morati prilagoditi svoj način života. Njih 29 posto pretpostavlja da će se morati preseliti na neko manje klimatski ranjivo mjesto.

Komentirajte prvi

New Report

Close