Dosad je 417 liječnika zatražilo od Hrvatske liječničke komore (HLK) dokumente za odlazak iz Hrvatske, a predsjednik HLK-a Hrvoje Minigo očekuje da će se taj broj do kraja godine popeti na 600.
HLK ne raspolaže podacima jesu li liječnici koji su zatražili potvrde doista i otišli u inozemstvo. Oko 60 posto njih su bolnički doktori, relativno mlađi, s prosječnom dobi ispod 40 godina, izjavio je Minigo novinarima uoči današnjeg simpozija HLK-a.
Istodobno, postoji interes za dolazak liječnika u Hrvatsku iz drugih zemalja, najviše s područja bivše Jugoslavije. Dosad je podneseno stotinjak zahtjeva za zapošljavanjem u Hrvatskoj i priznavanjem kvalifikacija.
"To je puno manje od onih koji žele otići, ali je također značajno, tako da će Hrvatska sigurno biti zanimljiva zemlja, pogotovo za zdravstveni privatni sektor", ističe Minigo.
Sama činjenica da nije bilo moguće organizirati smjenski rad u bolnicama ukazuje na nedostatak liječnika. Iako smo se po njihovu broju približili europskom prosjeku, pada broj bolničkih specijalista i raste broj umirovljenika.
Mjere se poduzimaju – povećan je broj upisnih mjesta na fakultetima i broj specijalizanata, no predsjednik HLK-a ističe da još uvijek nedostaju timovi obiteljske medicine, pedijatri i ginekolozi.
S druge strane, dolazak liječnika iz drugih zemalja u Hrvatsku dobro je pravno reguliran i u nadležnosti je Komore.
"Postoje uvjeti pod kojima liječnici iz trećih zemalja mogu doći u zemlje EU – kao pomoćni liječnici koji rade pod nečijim mentorstvom ili samostalno rade uz priznatu kvalifikaciju", kaže Minigo.
Značajan je uvjet i visoka razina poznavanja jezika – moraju moći komunicirati s pacijentima, kolegama i pisati nalaze. Nije problem sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom, čak ni sa Slovacima, Česima, Poljacima, Rusima i Ukrajincima. Problem je s neslavenskim narodima, napominje Minigo.
Što se tiče liječnika iz zemalja bivše Jugoslavije, često su to i naši državljani koji imaju domovnicu, no i oni moraju proći proces priznavanja kvalifikacije, dodaje predsjednik HLK-a.
Tema VII. simpozija bila je organizacija trajne izobrazbe liječnika nakon ulaska Hrvatske u EU, pri čemu je istaknuto da je trajna medicinska izobrazba obaveza svakog našeg liječnika, za što postoji i zakonski okvir.
Liječnik koji se ne educira stalno i ne stječe nove vještine ne može kvalitetno obavljati svoj posao, poručuje Minigo. On predviđa da će ubuduće biti puno manji utjecaj farmaceutske industrije u trajnoj edukaciji liječnika s obzirom na to da se velika pozornost posvećuje rješavanju problema sukoba interesa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovakav brojčani prikaz je pokazatelj površnosti i gluposti koja na svim segmentima hara Hrvatskom. Treba razlikovati liječnike koji odlaze jer ne mogu dobiti posao zato što nemaju vezu ili neće platiti da bi ga dobili od ovih koji su sve dobili u YU, odlično im je bilo i u HRV i sada odlaze jer im je plaća premala. Isto tako treba pitati Miniga otkud im novac za kupnju prostora u kojem je sada HLK. Tamo se zapošljava hrpa pravnika koji nikada nisu dostupni a za sve što se traži se čeka (i debelo naplati) kao da tražiš neku znastvenu studiju.Taj Minigo niti što radi niti ima o čemu pojma, stalno je na putu a živi od liječničkih članarina i preskupih potvrda koje bi trebali izdavati besplatno.
Da su barem novinari malo agilniji pa ljudima pa znali dotaknuti u bit problema a ne ovako usputno piskarati ispijajući kavu na špici.
bilo bi ih još mnogo više da im eu prizna yu i hr diplome prije uvođenja bolonje
Da te diplome vrijede vise nego papir na kojem su ispisane, vjerojatno bi im priznali.
Znao sam. Slijedi nam nova kolonizacija srbadije. Naši liječnici će otići a trofazna žgadija će se naseljavati.
Što sam dulje na forumu…to mi se sve čini kako ovdje nema nitko normalan. [emo_smijesak]
Uključite se u raspravu