Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) priopćila je ovih dana da razmatra ulaganje do 20 milijuna eura u korist 150 milijuna eura vrijednog ALFI PE fonda III.
ALFI PE Fond III uglavnom će ulagati u mala i srednja poduzeća (MSP) u Sloveniji i Hrvatskoj, kao i u drugim odabranim zemljama jugoistočne Europe. Cilj je povećati vrijednost ovih ulaganja tijekom vremena, navodi EBRD u dokumentu o objavi projekta.
Gdje će kapital?
EBRD-ova obveza udjela kapitala trebala bi biti odobrena 25. lipnja. ALFI PE je slovenska tvrtka privatnog kapitala koja se fokusira na ulaganje u mala i srednja poduzeća i poduzeća srednje tržišne kapitalizacije sa sjedištem ili koja pretežno posluju u Sloveniji i Hrvatskoj. Njegova dva postojeća fonda, ALFI PE fond i ALFI PE Growth, privukli su ukupno 135 milijuna eura ulagačkim obvezama, navodi tvrtka na svojoj internetskoj stranici.
S fondom ALFI PE cilja se na mala i srednja poduzeća i poduzeća srednje kapitalizacije u Sloveniji i Hrvatskoj s ulaganjima između dva i deset milijuna eura. ALFI PE Growth usredotočen je na slovenska, hrvatska, mađarska, rumunjska i bugarska mala i srednja poduzeća te poduzeća srednje tržišne kapitalizacije s dioničkim kapitalom između dva i sedam milijuna eura.
ALFI PE ima šesnaest aktivnih ulaganja, uključujući slovenske privatne medicinske ustanove za slikovnu dijagnostiku Medilab i MDT&T, veterinarsku kliniku A-vet, uzgajivač rajčica Paradajz kao i hrvatske proizvođače tiskanih papirnatih vrećica Vemo Trade i Eko Papir, između ostalih.
Poslovni dnevnik neslužbeno doznaje kako bi ova shema trebala “proraditi” krajem ove godine. Slovenska vlada, a posebno ministar gospodarstva Klemen Boštjančič već je neko vrijeme uporno lobirao da se i Sloveniju uključi u ovakve sheme financiranja pa i ovaj potez valja sagledavati u tom svjetlu.
Prije godinu dana Boštjančič je izabran za novog predsjednika Odbora guvernera članica EBRD-a. On već gotovo godinu dana predsjedava 73-članim odborom banke. Ministar Klemen Boštjančič rekao je nakon izbora da je Slovenija uvijek bila aktivan i podržavajući partner banke.
“Dijelimo iste vrijednosti i podržavamo iste prioritete – zelenu tranziciju, jednake mogućnosti, uključenost, dobro upravljanje i digitalizaciju”, istaknuo je i objasnio da će središnji dio njegovog mandata biti usvajanje strateškog i kapitalnog plana banke koji će se dogoditi na sastanku u Londonu u svibnju.
“Za nas je jako važno da je Slovenija i dalje među jedanaest zemalja EU, koje su tzv. zemlje poslovanja, odnosno u koje EBRD također ulaže. Naša iskustva s EBRD-om su vrlo pozitivna, kako na području privatizacije, a posebno posljednjih godina s određenim financijskim instrumentima koje je EBRD osigurao slovenskim tvrtkama”, nastavio je.
Inicijativa ministra
Boštjančič je i tada istaknuo želju da se banka u budućnosti odvaži ići i na nešto rizičnije projekte, u razne fondove, uključujući fondove rizičnog kapitala i startupe.
“EBRD puno priča o tome, ali, kao što je rečeno, ti rezultati još nisu viđeni u Sloveniji”, rekao je, dodavši da će to biti i njegov fokus u nadolazećim mjesecima jer je to područje koje je važno i za Sloveniju i za regiju.
Slovenija je članica EBRD-a postala nakon bivše Jugoslavije, a dvije godine nakon osnivanja, 1993., upisala je dodatne dionice i tako povećala svoj udio u banci. Upravno vijeće odgovorno je za poslovanje banke, utvrđuje njen strateški smjer i odlučuje o članstvu u banci, nadležno je za promjene u strukturi kapitala, imenovanje direktora i izbor predsjednika banke te odluke u vezi s financijskim izvještajima te utvrđivanjem rezervi i udjela u dobiti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu