Pod posebnom je ekološkom zaštitom gotovo polovica hrvatskoga teritorija (47 posto), a i prema novom Zakonu o zaštiti prirode, koji je u saborskoj proceduri, taj će se postotak zadržati na visokih 37 posto, što će i dalje ograničavati velike infrastrukturne projekte.
U Hrvatskoj komori inženjera građevinarstva (HKIG) upozoravaju na to da je situacija neodrživa za cjelokukpni razvoj države, posebice građevinskoga sektora. Građevinari optužuju Vladu da je provela samo ograničenu javnu raspravu o tom zakonu i da svoje nisu mogli reći mnogi koji su uključeni u tu problematiku. "Na ovaj način sami sebi vežemo ruke. Kako ćemo, primjerice, sagraditi riječku nizinsku prugu, koja nam je prijeko potrebna, ako je više od 80 posto Primorsko-goranske županije pod zaštitom? Hrvatska ulazi u Europsku uniju, a člankom 244. novog zakona predviđeno je da se za svaki zahvat u infrastrukturu u zaštićenom području mora tražiti odobrenje Europske komisije. Taj proces traje prosječno tri godine. Jesmo li spremni sve zaustaviti na najmanje tri godine", pita se Zvonimir Sever, predsjednik HKIG-a.
U Komori objašnjavaju da europske zemlje imaju nacionalne ekološke mreže od prosječno 17,5 posto teritorija, a čak i u EU preporučuje se razina od 20-ak posto. Kao nelogičnost u Komori ističu primjer rijeke Drave, koja je cijelim svojim tokom ušla u ekološku mrežu. S druge strane, zemlje poput Austrije i Slovenije na Dravi su zaštitile samo određena područja koja su po nečemu specifična. Ovakav opseg mreže zaštićenih područja, tzv. Natura 2000, kojih u EU ima 26 tisuća, upozoravaju inženjeri građevine, ograničit će mogućnost zahvata na vodenim tokovima kojima bi se spriječile poplave i suše, što je velik problem za domaću poljoprivredu. "Primjena ovog zakona značit će zaustavljanje svih većih infrastrukturnih, energetskih, industrijskih i turističkih projekata u Hrvatskoj.
Upravo na tim projektima hrvatske tvrtke mogu ostvariti prevladavajući udio u ukupnoj vrijednosti investicije. Posljedice primjene ovakvih zakonskih rješenja bit će devastirajuće za graditeljski sektor: na Zavod za zapošljavanje bit će potjeran velik broj hrvatskih građana, dok će stručni mladi kadar biti prisiljen na odlazak u inozemstvo", navodi Sever. U Komori inženjera ističu da se oni ne protive ekološkoj zaštiti teritorija, no traže da se primjenjuju europski kriteriji. Održivi razvoj Hrvatske od vitalna je interesa za sve njezine građane, no postavlja se pitanje hoće li građani moći izdržati ovakav prijedlog, kažu u Komori građevinskih inženjera.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.INGRA radi bazno u Alžiru, Alžir je 56x veći površinom od Hrvatske.http://hr.wikipedia.org/wiki/Al%C5%BEir
Radi se doista o ogromnom teritoriju na kojem se INGRA može i mora dokazati kao kvalitetan isporučitelj građevinskih radova, prvenstveno na većim projektima koji se mjere u milionima dolara.
HEP je glavni krivac za zastoj investicija – umjesto kao i sve napredne zemlje da krene u zelene tehnologije, oni su to potpuno stopirali (i krenuli u lažnu kampanju da su to kvaziinvesticije) da bi profitirali pojedinci i interesne grupe na ovim megalomanskim i zastarjelim projektima – što skuplje, to bolje.
Već bismo imali i struje i radna mjesta da se krenulo u solare, vjetar i sve ostalo..
Podmetanje! Zvonimir Sever je glavni projektant HE Ombla i jasno je na koji mlin vodi ova Deklaracija – zastarjelim, štetnim i neisplativim projektima, a ustvari kupovanjem Hravtske što je ostalo! Sever je kumovao i HE Lešće (guglajte hidroelektrana Lešće – hravtska sramota i vidite kakvo je zlo projektirao HEP!!!)
Dokle god Hrvatskom vladaju lobiji koji apsolutno nemaju niakkav drugi smisao osim kratkoročne zarademjao nam se piše.
Građevinare je uništila i ova Kukuriku Vlada preteči ljudima uvođenjem novog poreza na nekretnine .
Umjesto da su ljudima koji kupuju stanove smanjili poreze i poticali ih da investiraju u nekretnine .
A tek ovi koji su rušili kuće i prestrašili 100.000 onih koji nemaju građevinsku dozvolu .
Reda mora biti , ali krivnju zbog čega ljudi nemaju dozvolu snosi preveliki Javni sektor .
I šta se sada dogodilo ?
Javni setor si je sa ovih 100.000 predmeta našao novog posla za zaposliti novih 10.000 parazita .
Uključite se u raspravu