Danas je predstavljen projekt „Iskustvo zlata vrijedi“ kojeg Poslovni dnevnik provodi drugu godinu zaredom u suradnji s partnerima-poslodavcima. Cilj ovog projekta je proširiti svijest i problematizirati pitanje zapošljavanja osoba s invaliditetom, ukazati na prepreke i izazove s kojima se svakodnevno susreću, ali i potaknuti ravnopravno sudjelovanje te doprinos osoba s invaliditetom hrvatskome društvu.
Središnji dio projekta čini natječaj za odabir 20 studenata s invaliditetom koji će dobiti mogućnost za radnu praksu kod jednog od partnera poslodavaca. Natječaj traje od 15. travnja do 15. lipnja, a svi zainteresirani redovni studenti s invaliditetom mogu se na natječaj prijaviti putem web stranice projekta. Studenti se prijaviti mogu ovdje.
Projekt su podržali i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava RH, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa te Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, dok je stručni partner projekta Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, a operativni partner udruga „Zamisli“.
„Ovim putem želimo omogućiti svim studentima s invaliditetom lakše stjecanje radnoga iskustva i ravnopravan položaj u društvu, kao i jednake šanse za zapošljavanje neovisno o njihovoj invalidnosti. Ponosni smo na naše poslodavce-partnere koji su im spremno pružili ovu priliku i dali izvrstan primjer kolegama koji se još nisu uključili u inicijativu. Pozivamo sve zainteresirane studente da se prijave, ali i sve tvrtke da prepoznaju važnost njihova uključenja u razvoj hrvatskoga društva“, izjavio je pomoćnik glavnog urednika Poslovnog dnevnika Vladimir Nišević na današnjem predstavljanju projekta.
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Prof.dr.sc. Mirando Mrsić, dr.med., ministar rada i mirovinskoga sustava, naglasio je važnost projekta u kontekstu poticanja poduzetnika da zapošljavaju osobe s invaliditetom. „Mladi danas općenito nisu u povoljnom položaju na tržištu rada, a kada se pri tome još radi o osobama s invaliditetom i bez radnog iskustva onda je njihov položaj znatno nepovoljniji. Zato projekti kao što je ovaj imaju veliki značaj za te mlade osobe, a Ministarstvo rada je taj značaj prepoznalo i zato smo i odlučili podržati ovaj projekt. Dati šansu mladome čovjeku da nauči raditi i da se iskaže u radu osobina je dobrog poslodavca, a dati tu šansu osobi s invaliditetom treba postati odgovornost svakog poslodavca kod nas kao što je to u Europi.“, izjavio je ministar Mrsić.
Da je trenutno stopa zapošljavanja osoba s invaliditetom u Hrvatskoj porazno niska upozorila je Lidija Hrastić-Novak, dr.med., privremena ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom te savjetnica ministra rada i mirovinskoga sustava. Njihovo zapošljavanje obilježeno je nizom prepreka i izazova, na hrvatskom tržištu rada teško pronalaze čak i praksu, ne samo posao, a često imaju ograničena i/ili zastarjela znanja s obzirom na potrebe tržišta. Stoga je nova legislativa, koja omogućava poslodavcima uključivanje učenika i studenata kao tzv.“zamjenske kvote“ u ispunjavanje njihove zakonske obveze, jedan od izuzetno moćnih poticaja u uvođenju osoba s invaliditetom u svijet rada. U tom smislu, istaknula je dr. Hrastić, je ovaj projekt važan korak ka pozitivnoj promjeni stava o osobama s invaliditetom i shvaćanju da je društvo jednakih šansi jedino koje može napredovati.
Osobe s invaliditetom na žalost i dalje čine jednu od društvenih skupina na margini društva, dok im se njihova temeljna ljudska prava i slobode često i dalje uskraćuju, poput prava na obrazovanje, slobodno kretanje, pristup informacijama, odgovarajuću zdravstvenu skrb, samostalno odlučivanje ili zapošljavanje čak i kada je osoba vrlo kvalificirana. „U društvu su prisutni negativni stereotipi i predrasude prema osobama s invaliditetom, a njihovo sudjelovanje u društvu često je ograničeno ili onemogućeno zbog različitih društvenih, pravnih, okolišnih, političkih ili ekonomskih prepreka. Hrvatska u tome nije iznimka. No vjerujem da zajedničkim naporima ali i projektima kao što je ovaj, možemo napraviti veliki iskorak prema ravnopravnom uključivanju osoba s invaliditetom u društvo“, rekao je dr. Zorislav Bobuš, predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH.
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Denis Marijon, glasnogovornik Udruge za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom „Zamisli“ istaknuo je kako je važno studentima s invaliditetom pružiti šansu za stjecanjem radnog iskustva te im omogućiti ravnopravnost pri zapošljavanju. „Siguran sam da ćemo s ovim projektom studentima s invaliditetom osigurati podršku kako bi u najvećoj mjeri mogli realizirati svoje potencijale“.
Konferenciji za novinare nazočili su i predstavnici tvrtki partnera projekta – 17 poslodavaca senzibiliziranih za problem mladih osoba s invaliditetom, koji će im pružiti priliku za stjecanje radnog iskustva: Metro, CZO, Tisak, Hrvatska lutrija, Styria, McDonald's, AD plastik, Bauerfeind, Atlantic grupa, Rail cargo logistics, Otto Bock,Dukat, Hewlett Packard, HUP Zagreb, HZZ, Mikronis, PBZ obavezni mirovinski fond, Promologic. Oni su uvjereni da će među kandidatima pronaći kvalitetne i motivirane radnike koji će svojim primjerom dokazati svima koji sumnjaju da osobe s invaliditetom mogu ravnopravno doprinijeti uspješnom poslovanju tvrtki.
Konačni izbor studenata praktikanata bit će završen 23. lipnja kada će se proglasiti i predstaviti izabrani studenti, dok će se planirana praksa realizirati u dogovoru s tvrtkama partnerima projekta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ništa studenti, probajte nešo sebi napraviti, pokupit lovu od osiguranja,pa možda bude sreće da upadnete u ovih 20, iako teško i ovdje će trebati štela. Jednostavnije je naučit malo jezike i tutanj
Čak 20 ??? I to za studentsku praksu ? Vau… i za to su sazvali konferenciju ?
Uključite se u raspravu