Država je svojedobno jedinicama lokalne samouprave nametnula obvezu izgradnje centara za gospodarenje otpadom u kojima nastaje gorivo SFR (koje se koristi u energanama), no nije uredila tržište pa se gradovi i općine snalaze kako znaju.
Najnoviji primjer dolazi iz Pule gdje je upravo završio natječaj kojim se tražilo zbrinjavanje 3300 bala SFR-a koje su pohranjenje u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun.
Tvrtka za gospodarenje opasnim otpadom Kemkop iz Dugog Sela, s ispostavama u Tuzli i Modriči u susjednoj Bosni i Hercegovini, dobila je na natječaju ugovor vrijedan 12,3 milijuna kuna.
Osim Kemkopa, na natječaju su se javili i zagrebački Kemis-Termoclean te Girk Klaun iz Drniša, no naručitelj nije imao težak posao s obzirom na to da potonje dvije nisu dostavile svu potrebnu dokumentaciju ni garancije.
Kako pojašnjavaju u Puli, s obzirom na to da u Hrvatskoj ne postoji energana (spalionica smeća), SFR će u narednih mjesec dana biti spaljen u cementari Modriča pored Tuzle, a koja je također u vlasništvu Kemkopa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu