Dugovanja bolnica i ljekarni prema veledrogerijama svakodnevno rastu za 20 milijuna, a dug je početkom ožujka dosegnuo razinu od čak šest milijardi kuna, što je oko polovice cjelokupnoga duga u sustavu zdravstva.
To, čini se, ipak ne zanima Vladu, koja i dalje ne odgovara na apele i upozorenja Koordinacije veledrogerija Hrvatske udruge poslodavaca. “U nešto više od tjedan dana, broj bolnica u kojima smo bili prisiljeni aktivirati zaštitne mehanizme prilikom isporuke lijekova i medicinskih proizvoda skočio je s 15 na 22.
Riječ je o 30-postotnom povećanju, pri čemu na listu gotovo svaki dan dolazi jedna nova bolnica koja ne podmiruje svoje obveze redovito. Nastavi li se ovom dinamikom, pod uvjetovani režim isporuke mogla bi u kratkom razdoblju doći većina bolnica diljem zemlje, koje svoja plaćanja ne provode u zakonskom roku od 60 dana.
Situacija nikad nije bila gora, bolnice su prestale s plaćanjem, HZZO je prestao s plaćanjima prema ljekarnama, veledrogerije prestaju s isporukom, dobavljači prestaju s isporukom prema veledrogerijama koje polako ostaju bez lijekova. Sustav nije održiv.
Veledrogerije će zato biti prisiljene pooštriti uvjete isporuke lijekova i medicinskih proizvoda“, istaknula je predsjednica Koordinacije veledrogerija pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca Diana Percač.
Istovremeno, veledrogerije redovito i u roku plaćaju sve poreze i doprinose jer bi ih, u suprotnom, ista država koja im duguje više od 6 milijardi kuna ovršila, ističu poduzetnici koji su izračunali da dug veledrogerijama u ovom trenutku čini čak 4,07 posto državnog proračuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu