Nekretnine su u novom zakonu u fokusu, dok je korporativni dio državnog portfelja stavljen u drugi plan. Po novome, ukidaju se povjerenstva za upravljanje nekretninama i za upravljanje strateškim poduzećima, a odluke o raspolaganju nekretninama i dionicama i udjelima čija je vrijednost do 7,5 milijuna kuna donosit će resorni ministar državne imovine, a za svu vrijedniju imovinu suglasnost će morati dati Vlada.
Za razliku od prijedloga koji je stavljen u javnu raspravu, ministar će kod donošenja odluka i o prodaji dionica i nekretnina imati veću slobodu u definiranju cijene u slučaju kada nije bilo ponuda u prvom krugu. Ranije je predviđano da se cijena spusti za 30 u prvom, te za 50 posto u drugom ponavljanju, dok sada nema strogo određenih koraka u spuštanju cijene. Kod prodaje dionica ispala je ranije predviđana opcija da se za prodaju na burzi angažira investicijsko društvo, a kod izbora članova nadzornih odbora i uprava odluku neće imati ministar državne imovine, nego resorni ministri.
Novost je i da se upravama tvrtki u kojima je država jedini vlasnik limitira prag za odluke o stjecanju i otuđenju nekretnina u vrijednosti iznad jedan milijun kuna, a za koje ubuduće mora dobiti suglasnost skupštine, koja pak prethodno mora dobiti suglasnost Ministarstva državne imovine. Uvodi se zabrana podzakupa i podnajma državnih nekretnina, te mogućnost zamjene nekretnina iz portfelja RH s onima u vlasništvu lokalnih vlasti, ali i trećih osoba, o svemu odlučuje ministar državne imovine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu