Članovi skupština poduzeća s liste onih od strateškog i posebnog značaja za državu od Vlade su jučer dobili obvezu da poduzmu sve da dobit iz poslovanja u prošloj godini najkasnije do polovice rujna bude uplaćena na račun državnog proračuna.
Iako je u nedavno usvojenom planu upravljanja državnom imovinom za 2014. bilo navedena procjena da će s osnova dobiti od svih poduzeća s tih listi biti uprihodovano 1,23 milijarde kuna, u jučerašnjoj odluci Vlade brojke se nisu iznosile. Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i europskih fondova Branko Grčić tek je naveo kako se odlukom utvrđuje da će većina trgovačkih društva u državnom vlasništvu, ili u kojima država sudjeluju u vlasništvu, uplatiti 60 posto ostvarene dobiti, sukladno vlasničkom udjelu države u pojedinom poduzeću. Takva obveza postavljena je za ukupno 34 tvrtke, od HEP-a, Janafa, Plinacroa do Autocesta Zagreb-Macelj i Bina Istra, Hrvatskih šuma, Hrvatske lutrije i ACI-ja.
Ipak, Grčić je naveo kako će biti i nekih iznimki, točnije da će neke državne tvrtke uplaćivati i do 100 posto dobiti, a neke će biti i izuzete od obveze uplate. Oslobađanje te obveze Grčić pojašnjava nastojanjem da se tim tvrtkama osigura pokrivanje njihovih potreba financiranja u ovoj godini. Svu dobit za sebe će tako moći zadržati ukupno 14 tvrtki i pravnih osoba. U odnosu na ranije prijedloge ta je lista pojačana. Prije desetak dana vladino Povjerenstvo za upravljanje strateškim poduzećima zatražilo je od Vlade da se od uplate dijela dobiti izuzmu Hrvatska poštanska banka, Hrvatska pošta, te zračne luke Dubrovnik, Split i Zadar.
Pored njih, u toj su skupini još Hrvatska banka za obnovu i razvoj, Hrvatske ceste i Hrvatske autoceste, HŽ Infrastruktura, Hrvatske vode, Park Prevlaka u stečaju, Središnje klirinško depozitarno društvo, Centar za restrukturiranje, te Hrvatska kontrola zračne plovidbe. S druge strane, Agencija Alan trebat će uplatiti svu dobit iz 2013., 80 milijuna kuna, dok će Financijska agencija moći zadržati polovicu od 78 milijuna kuna dobiti, a Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka od ukupno 58,9 milijuna kuna proračunu prepustiti 17,2 milijuna. Svu dobit,,naravno ako su je ostvarili, nalaže se skupštinarima ishoditi i iz skupine poduzeća u kojima država više nema većinske udjele, poput Ine, Končar EI, Petrokemije, Podravke, Đuro Đaković, Sunčanog Hvara i Croatia airlinesa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kada bi se privatni investitori i poduzetnici ponašali kao Kukuriku Vlada i otimali dobit svojim tvrtkama crkli bi od gladi.
Uključite se u raspravu