Država s četiri milijuna eura sufinancira male mljekare. U javnoj raspravi program potpore za opremu do 27. travnja

Autor: Poslovni.hr/Hina , 28. ožujak 2025. u 10:25
Foto: Freepik/Ilustracija

Male mljekare prikupe i prerade 7,5 posto od ukupne količine mlijeka proizvedenog u Hrvatskoj. Kako bi osigurale dovoljnu količinu mlijeka za preradu, male mljekare surađuju sa više od 600 gospodarstava, a što je više od 20 posto od ukupnog broja proizvođača mlijeka.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uputilo je u javnu raspravu prijedlog Programa potpore malim mljekarama za sufinanciranje nabave opreme za sabiranje mlijeka u 2025. i 2026., vrijedan četiri milijuna eura.

Iznos od dva milijuna eura osiguran je u državnom proračunu za 2025. unutar razdjela Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dok će se preostali iznos planirati u okviru usvojenih projekcija Ministarstva za 2026. godinu. Cilj programa je, kako se navodi, pružanje potpore malim mljekarama za kupovinu opreme za sabiranje i transport svježeg sirovog mlijeka.

Dodjelom potpore, kako se ističe, zadržala bi se postojeća razina proizvodnje i prerade kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka te omogućilo unaprjeđenje i modernizacija malih mljekara, a posljedično i očuvala proizvodnja mlijeka u Republici Hrvatskoj.

Iznos potpore koji prihvatljivi korisnik može ostvariti ovisi o količini sabranog mlijeka u godini koja prethodi godini podnošenja zahtjeva. Za prihvatljive korisnike koji su godišnje sabrali više od 1.000.000 kilograma mlijeka, potpora može iznositi do 500.000 eura, dok za prihvatljive korisnike koji su sabrali do 1.000.000 kilograma mlijeka, potpora može iznositi do 120.000 eura.

Podaci o količinama sabranog mlijeku su evidentirani u bazi podataka Jedinstvenog registra držanih životinja u Aplikaciji za vođenje podataka o proizvodnji mlijeka. Intenzitet potpore iznosi do 65 posto prihvatljivog troška.

Prihvatljivi troškovi za ostvarivanje potpore u okviru Programa su kupovina cisterni za sabiranje i transport sirovog mlijeka sa ili bez vozila, kupovina spremnika za prijem sirovog mlijeka sa ili bez sustava za hlađenje, kupnja pripadajućih mjernih uređaja i uređaja za pretakanje te novi strojevi i oprema.

Program se primjenjuje na cijelom području Republike Hrvatske, provodit će ga Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju, a detalji provedbe biti će propisani pravilnikom.

Male mljekare važne za opstanak manjih proizvođača i očuvanje ruralnih prostora

Prema podacima iznesenim u prijedlogu programa, u Hrvatskoj je tijekom 2024. poslovalo 27 malih mljekara, koje na godišnjoj razini prerade gotovo 29 milijuna kilograma mlijeka, od kojeg najveći udio čini kravlje (95 posto) i manji ovčje (3,4 posto) i kozje (1,1 posto) mlijeko.

Male mljekare prikupe i prerade 7,5 posto od ukupne količine mlijeka proizvedenog u Hrvatskoj. Kako bi osigurale dovoljnu količinu mlijeka za preradu, male mljekare surađuju sa više od 600 gospodarstava, a što je više od 20 posto od ukupnog broja proizvođača mlijeka.

“Iz omjera količine prikupljenog mlijeka i broja proizvođača razvidno je da se radi o većem broju farmi s manjom godišnjom proizvodnjom mlijeka. Za prikupljanje dovoljnih količina mlijeka za preradu, vozila na dnevnoj razini prelaze velike udaljenosti što posao prikupljanja čini organizacijski i tehnički zahtjevnijim uz brzu amortizaciju opreme”, ističu iz Ministarstva napominjući kako se mlijeko prikuplja specijaliziranim vozilima sa zajedničkih sabirališta u koja mlijeko donose proizvođači sa farmi koje su u blizini te s farmi koje posjeduju vlastite uređaje za hlađenje i skladištenje mlijeka.

Iz navedenog, kako se navodi, proizlazi važnost malih mljekara koje imaju značajnu ulogu u osiguranju opstanka manjih proizvođača mlijeka, a time i očuvanja ruralnih područja.

Značajan broj tih mljekara proizvodi prepoznatljive proizvode s dodanom vrijednošću iz sustava kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode kao i nacionalnog sustava kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda “Dokazana kvaliteta“.

Prehrambeno-prerađivačka industrija u Hrvatskoj ima potencijal za stvaranje dodane vrijednosti i novih radnih mjesta s učincima na cjelokupno gospodarstvo. Očuvanje domaće proizvodnje doprinosi smanjenju velikih deficita primarne poljoprivrede i prerade mlijeka i poboljšati korištenje proizvodnih kapaciteta u zemlji. Modernizacija postojećih prerađivačkih kapaciteta doprinijet će povećanju konkurentnosti hrvatskih proizvoda te očuvanju i rastu zapošljavanja u ruralnom području”, ističe se u prijedlogu Programa. Javna rasprava traje do 27. travnja.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close