Država pokazuje znakove zanimanja za šibenski TLM – privatiziranu aluminijsku tvrtku čiji dijelovi trenutno imaju ozbiljnih problema s likvidnošću (u vlasništvu tvrtke Fintrust), što ne treba dovoditi u vezi s rješenjima za poslovne poteškoće.
Naime, CERP je kao pravni sljednik AUDIO-a pokrenuo proceduru u kojoj će se ispitati jesu li obveze preuzete privatizacijskim ugovorom privatni vlasnici i izvršili. Ovaj kupoprodajni ugovor s kraja 2007., znači uoči izbijanja krize i negativnih kretanja na tržištu aluminija, zajedno s kasnijim aneksima uglavljen je na sedam godina. Ističe za nešto manje od mjesec dana, konkretnije 7. prosinca, a tim povodom iz krugova CERP-a navode da od TLM-a najkasnije do 7. siječnja traže konačno izvješće verificirano od javnog bilježnika.
Ono što državu u ovom slučaju zanima tiče se programa restrukturiranja i nastavka poslovanja na istoj lokaciji. Provjeravat će se jesu li vlasnici napravili programe restrukturiranja koji su održivi, a ključne su dvije tvornice (valjani i prešani proizvodi), te jamče li programi nastavak njihova poslovanja. Izvješće se traži i za tvrtku Adrial plus. Predsjednik uprave TLM Holdinga Branimir Lepur, koji je ujedno i predsjednik uprave TPP-a (prešaonica) i TLM Aluminia (valjaonica) koji za ove dvije funkcije tvrdi da ne prima plaću, izjavio je za Poslovni dnevnik da je "više riječ o vlasničkom pitanju, nego za poslovodstvo".
"CEPR će dobiti izvješća zajedno s poslovnim planovima za društva iz kojih se vidi mogućnost opstojnosti tvrtki", kaže Lepur dodajući da se ne kani povući, te da je sve vrijeme otkad je na ovim funkcijama informirao sindikate i radnike o stanju u društvima. "Prešaonica ima poteškoća, a pripremamo najbolji način za izlazak iz krize. Naglašavam da ne razmišljamo o stečaju, no doista je moguća opcija postupka predstečajne nagodbe za TPP. No, da bi se provela, svjesni smo da je potrebno ispuniti preduvjete, što znači poslovni plan koji mora držati vodu", zaključuje Lepur.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nadam se da ovaj put država neće zaobići sindikat i raničko vijeće koje djeluje u firmi! Jer smatramo da nije ni jedna trećina ulaganja koja su su trebala uložiti nisu ispunjeni!!
Uključite se u raspravu