‘Država i dalje previše troši, bilo bi bolje da su nam zatvorili tržište duga’

Autor: Ana Blašković , 09. prosinac 2013. u 20:47
Viceguverner Damir Odak najavio je tešku godinu za banke/Davor Puklavec/PIXSELL

Godina 2014. mogla bi biti godina iznuđenih promjena jer će EK natjerati Vladu na oštriju fiskalnu konsolidaciju.

Ni iduće godine neće biti ekonomskog rasta, barem ne izvan granica statističke pogreške; glavni ekonomisti banaka očekuju stagnaciju uz prosječnu stopu rasta BDP-a od 0,1 posto, rečeno je na okruglom stolu Bankamagazina 'Očekivanja u 2014.: Godina novih pravila'.

 

50posto

kapitala mogli bi dosegnuti loši krediti banka u idućoj godini

"Hrvatska je u začaranom krugu što se tiče glavnog problema gospodarstva – visoke nezaposlenosti, odnosno niske zaposlenosti", upozorio je Zdeslav Šantić iz Splitske banke. Rast broja nezaposlenih nastavit će se i u idućoj godini, a stabilizacija se može očekivati tek u srednjem roku. Ono što je realno očekivati jest ubrzano restrukturiranje gospodarstva, smatra Šantić, a ono će u kratkom roku imati negativan utjecaj na zaposlenost, posebno broja zaposlenih u administraciji i javnim tvrtkama. Država i dalje previše troši što će negativno utjecati na troškove kapitala, dodaje analitičar Velimir Šonje. "Da su nam bar zatvorili tržište za zaduživanje", poželio je upozoravajući da troškovi vide u rastućim 'spreadovima' na CDS-ove (credit defalut swaps) u kojima smo nadmašili susjedne zemlje.

Zato bi 2014. mogla biti godina iznuđenih promjena jer će Europska komisija natjerati Vladu na oštriju fiskalnu konsolidaciju u proceduri prekomjernog deficita. Smanji li to rizik, Hrvatska će od toga imati višestruke koristi, smatra Šonje.Da ni banke ne očekuje bolja situacija, dao je naslutiti prvi čovjek supervizije HNB-a Damir Odak. Ove godine kreditni portfelji su stagnirali, a dobit padala, a posebno zabrinjava dinamika pada kamatnih prihoda koji su smanjeni 12 posto, za 1,6 milijardi kuna. Istodobno rastu nenaplativi krediti koji su dosegli razinu od 25 posto kapitala banaka. "Ako se ništa ne promijeni iduće godine oni bi mogli dosegnuti oko 50 posto kapitala", upozorio je viceguverner Odak. 

Komentirajte prvi

New Report

Close