Novog ministra poljoprivrede Davida Vlajčića kao vrući krumpir dočekao je slučaj Hrvatskih šuma, pa je bavljenje funkcioniranjem te državne tvrtke i upravljanja državnim šumskim bogatstvom logičan prvi zadatak i jedan od prioriteta u njegovom mandatu.
Sektorska udruženja pri HUP-u i HGK već su zatražila sastanak s Vlajčićem, a prva tema o kojoj očekuju razgovor jesu cijene sirovine za drvnu industriju, čije je povećanje netom prije odlaska potpisao smijenjeni predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić.
Njih, složni su u tome i, kad su u pitanju odnosi oko Hrvatskih šuma, neistomišljenici Ivić Pašalić i Nikola Požgaj – drvno-prerađivačka industrija neće moći pratiti.
Upozoravaju na nepravilnosti
“Hrvatske šume nastoje cijenama zakrpati gubitke koji su rezultat lošeg upravljanja i pogrešnih odluka. Samo za povećanje plaća u prošloj godini, koje je na razini od 27 posto, potrebno im je osigurati 60 milijuna eura, a iz prihoda to ne mogu postići”, tvrdi Požgaj, vlasnik Požgaj Grupe, nastavljajući kako za to niti prosječno povećanje cijena za kojim se sada posegnulo od osam posto nije dovoljno, a uništit će mnoge u drvnoj industriji.
Potrebno je, procjenjuje Požgaj na temelju njemu dostupnih saznanja, 30-postotno povećanje da Hrvatske šume bile u pozitivi i mogle odgovorno gospodariti državnim bogatstvom. Pašalić, koji je na čelu Udruge drvne i papirne industrije pri HUP-u i vlasnik je tvrtke Mundus Viridis, kaže kako nitko nije očekivao potez koji je bivša uprava poduzela nakon što su zaključeni godišnji ugovori o kupoprodaji trupaca.
“Cijela industrija suočava se s osjetnim povećanjem troškova, a tržište je urušeno i poslovanje neizvjesno. Svi su kalkulacije i politiku prema kupcima radili po godišnjim ugovorima, što je i uobičajeno i sigurno će ugroziti mnoge od proizvođača”, kaže Pašalić, najavivši da će taj problem iznijeti na sastanku s novim ministrom, kojeg su već i zatražili, te da će zahtijevati da se razmotri vraćanje cijene sirovina na staro.
Druga neminovna tema koju struka želi staviti pred ministra Vlajčića je otvaranje razgovora i utvrđivanje budućnosti suradnje države i drvne industrije, odnosno mogućnosti nastavka postojećeg modela raspodjele sirovina po povoljnijim cijenama od tržišnih. On je ugovoren tzv. Pismom razumijevanja o raspodjeli trupaca krajem 2017. i na deset godina postavio okvire raspodjele sirovina između proizvođača i prerađivača.
Njegova primjena odnosi se na 1,3 milijuna kubika drvne sirovine koju se raspodjeljuje među u pravilu 400 do 450 kupaca u količinama definiranima ugovorom, za koje svake godine oni moraju dokazati da su ih i namjenski upotrijebili. No, mnogo se nepravilnosti dogodilo u hodu, zbog čega grupa proizvođača, među kojima je najglasniji Požgaj, vodi bitku da se ili model počne primjenjivati kako je predviđeno, te kazni one koji su kršili ugovore ili da se ide čak i na potpunu liberalizaciju prodaje trupaca, da se cijene podignu na tržišne.
One se, inače, primjenjuju u slučaju količina kojima Hrvatske šume raspolažu iznad spomenutih 1,3 milijuna kubika, a prodaje ih se na licitacijama. No, od licitacija Hrvatske šume imaju sve manje prihoda, jer generalno i hrvatsko i europsko tržište posljednjih godina stagnira.
Pravednija raspodjela
Požgaj iznosi i podatke kako je iz kvota odobrenih za 2025. vidljivo da se ima opravdanih razloga propitkivati raspodjelu drvne sirovine, jer je evidentno da su pilanama odobrene veće količine nego je to bilo utvrđeno 2017. Konkretno, pilanarstvo ove godine po povlaštenim cijenama kupuje 71 posto, a industrija 29 posto trupaca, dok je u prvoj godini primjene taj odnos bio 57 posto naspram 43 posto.
Novi ministar poljoprivrede u startu je najavio da je svjestan problema u Hrvatskim šumama, upoznat s time da je prethodna uprava podnijela i određene kaznene prijave, te će po svemu sudeći najprije trebati podvući crtu i utvrditi stanje, a potom u pregovore s gospodarstvenicima. U ovom trenutku oni svi imaju velika očekivanja od nove garniture nadležne za šumske resurse.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu