Društvo koje nudi jednake šanse napreduje

Autor: Poslovni dnevnik , 29. svibanj 2014. u 22:00
Foto: Grgur Zucko/PIXSELL

Redovni studenti s invaliditetom mogu se prijaviti do 15. lipnja.

Projekt "Iskustvo zlata vrijedi" Poslovni dnevnik provodi drugu godinu zaredom u suradnji s partnerima-poslodavcima.

Cilj projekta je proširiti svijest i problematizirati pitanje zapošljavanja osoba s invaliditetom, ukazati na prepreke i izazove s kojima se svakodnevno susreću, ali i potaknuti ravnopravno sudjelovanje te doprinos osoba s invaliditetom hrvatskome društvu. Središnji dio projekta čini natječaj za odabir 20 studenata s invaliditetom koji će dobiti mogućnost za radnu praksu kod jednog od partnera poslodavaca. Natječaj traje do 15. lipnja, a svi zainteresirani redovni studenti s invaliditetom mogu se na natječaj prijaviti putem internetske stranice poslovni.hr.Projekt su podržali i Ministarstvo rada i mirovinskog sustava RH, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa te Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, dok je stručni partner projekta Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, a operativni partner udruga "Zamisli".

Poslovni dnevnik želi omogućiti svim studentima s invaliditetom lakše stjecanje radnoga iskustva i ravnopravan položaj u društvu, kao i jednake šanse za zapošljavanje neovisno o njihovoj invalidnosti. Ponosni smo na naše poslodavce-partnere koji su im spremno pružili ovu priliku i dali izvrstan primjer kolegama koji se još nisu uključili u inicijativu. Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskoga sustava, prilikom predstavljanja projekta naglasio je važnost projekta u kontekstu poticanja poduzetnika da zapošljavaju osobe s invaliditetom. "Mladi danas općenito nisu u povoljnom položaju na tržištu rada, a kada se pri tome još radi o osobama s invaliditetom i bez radnog iskustva onda je njihov položaj znatno nepovoljniji. Zato projekti kao što je ovaj imaju veliki značaj za te mlade osobe, a Ministarstvo rada je taj značaj prepoznalo i zato smo i odlučili podržati ovaj projekt. Dati šansu mladome čovjeku da nauči raditi i da se iskaže u radu osobina je dobrog poslodavca, a dati tu šansu osobi s invaliditetom treba postati odgovornost svakog poslodavca kod nas kao što je to u Europi", rekao je Mrsić.

Da je trenutno stopa zapošljavanja osoba s invaliditetom u Hrvatskoj porazno niska upozorila je prošli tjedan Lidija Hrastić-Novak, dr.med., privremena ravnateljica Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom te savjetnica ministra rada i mirovinskoga sustava. Njihovo zapošljavanje obilježeno je nizom prepreka i izazova, na hrvatskom tržištu rada teško pronalaze čak i praksu, ne samo posao. 

Važnost projekta

Ovo je korak ka pozitivnoj promjeni statusa

Ovaj projekt važan korak ka pozitivnoj promjeni stava o osobama s invaliditetom i shvaćanju da je društvo jednakih šansi jedino koje može napredovati.Osobe s invaliditetom na žalost i dalje čine jednu od društvenih skupina na margini društva, dok im se njihova temeljna ljudska prava i slobode često i dalje uskraćuju, poput prava na obrazovanje, slobodno kretanje, pristup informacijama, odgovarajuću zdravstvenu skrb, samostalno odlučivanje ili zapošljavanje čak i kada je osoba vrlo kvalificirana. "U društvu su prisutni negativni stereotipi i predrasude prema osobama s invaliditetom", rekao je Zorislav Bobuš, predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH.

Komentirajte prvi

New Report

Close