Više od 2500 bumbara prozujalo je ovih dana staklenikom Belja u Mitrovcu u kojemu do kraja godine očekuju berbu od najmanje 2800 tona rajčica.
Uz već poznate grapolo i beef sorte koje oprašuju marljivi bumbari, kupcima će se od početka travnja nuditi još aromatičnije, mirisnije i ukusnije sorte diamantini, capricia i fundation kakve se uzgajaju i u domaćim vrtovima, otkriva nam Robert Marković, voditelj proizvodnje u stakleniku Mitrovac. No taj visoko sofisticirani biznis na čak 4,5 hektara prvog i najvećeg staklenika u Baranji možda i ne bi bio toliko sofisticiran da Agrokor početkom ove godine u Mitrovcu nije dovršio kompletan poslovni kompleks Belja vrijedan 220 milijuna kuna, kojega uz proizvodnju povrća u sinergiji čine i farma s 2000 krava u ekouzgoju i bioplinska elektrana kao temelj održivog razvoja i ekološki napredne i sigurne proizvodnje.
2,3mlrd.
kuna dosada je Belje investiralo u razne projekt
Priča počinje s najvećom farmom muznih krava u Hrvatskoj na kojoj godišnja proizvodnja mlijeka prelazi 15 milijuna litara, gotovo 9500 litara po kravi, ističu u Agrokoru. U sedam novih modernih i prozračnih objekata krave se slobodno kreću pri čemu se maksimalno brine o njihovoj dobrobiti, no Mitrovac je, doznajemo, samo jedna od šest mliječnih farmi Belja na kojima će se ove godine proizvesti ukupno 32 milijuna litara mlijeka. Ekološka proizvodnja podrazumijeva i solarnu elektranu, na koju se, logično, nastavlja i bioplinska elektrana od 2 MW, kao najstabilniji izvor energije u Belju. U njoj se, naime, organski otpad s farme, polutanti te razne vrste energetskih biljaka pretvaraju u toplinsku energiju, što doprinosi smanjenju stakleničkih plinova i povećava plodnost obradivog tla.
S druge strane pak, dio toplinske energije iz biopostrojenja koristi se u procesu hidroponskog uzgoja rajčica za zagrijavanje staklenika, koji je zadnja komponenta zaokružene proizvodnje u Mitrovcu, a lani je u njemu, u prvoj fazi projekta, proizvedeno 2800 tona, 20% više od planirane realizacije. "U izradu i opremanje staklenika uloženo je ukupno 78 milijuna kuna, a podignut je u rekordnom roku od samo 6,5 mjeseci", kažu u Agrokoru. Proizvodnja o kojoj brine 50-ak zaposlenih cjelogodišnja je. Na početku godine obavlja se pozicioniranje biljaka, njega i priprema za eksploataciju. Krajem veljače rajčice u stakleniku oprašuju bumbari, a od travnja pa sve do prosinca bere se oko 80 tona rajčica tjedno. U Agrokor koncernu kažu kako je u brojne projekte Belja dosad investirano 2,3 milijarde kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Neki su nakupili po 18kn tisuće komada, he he he
Šuti i skupljaj dok ima.
Kada i bumbari iz ove priče shvate, biti će kasno…
A dionica skoro džabe – 31,30 kunice ?
Uključite se u raspravu