Elena Mrkonja, 26-godišnja studentica prve godine diplomskog studija kroatistike, prošlog se ljeta prvi put prijavila na projekt Iskustvo zlata vrijedi. Za njega je čula preko udruge Zamisli i jako se obradovala mogućnosti da odradi praksu u nekoj od velikih tvrtki. Na prvom susretu studenata i poslodavaca saznala je da će praksu odraditi i Ini, zbog čega je bila jako uzbuđena.
“Nisam znala što ću raditi i bila sam znatiželjna, a u isto vrijeme htjela da to ostane iznenađenje do rujna. Tako je i bilo”. Elena je na praksi u Ini bila mjesec dana i to u Ljudskim resursima i Korporativnim komunikacijama i marketingu. Tijekom prakse upoznala se s temama ključnim za poslovne procese te sudjelovala na edukacijama interne INA Akademije.
Pozitivna energija
Poseban interes pokazala je za radionice o autentičnosti i upravljanju sukobima, a stečene alate osobnog i profesionalnog razvoja odlučila je primjenjivati u svakodnevnim izazovima. Također, aktivno je sudjelovala u internoj edukaciji na temu Različitost i uključivost, što joj je omogućilo da praksu prepozna kao pozitivan primjer za osobe s invaliditetom koje razmišljaju o ulasku na tržište rada.
Najviše ju je, kako je rekla, razveselilo sudjelovanje u Ininoj volonterskoj akciji čitanja priča djeci u osnovnim školama, gdje je imala priliku upoznati učenike s Brailleovim pismom. Tome Barić, direktor Ljudskih resursa u Ini, kaže kako se Elena vrlo dobro snašla u njihovom dinamičnom radnom okruženju.
“Izrazito se istaknula jezičnim talentom i kreativnošću. Izazove je, poput kretanja po poslovnim prostorima uz pomoć bijelog štapa, savladala s velikom hrabrošću i prilagodljivošću. Kroz praksu je razvijala nova znanja i vještine, a mi smo je podržali kako bi se osjećala što ugodnije i sigurno”, kazao je Barić i dodao kako su bili izuzetno zadovoljni njezinim zalaganjem, angažmanom i otvorenošću za učenjem.
“Njezina pozitivna energija brzo je osvojila kolege, koji su je rado uključivali u timske aktivnosti i podržavali u svim fazama prakse, ali i pozivali na međusobna neformalna druženja”, otkrio je Inin direktor ljudskih resursa. Elena je kao najzabavnije na praksi izdvojila Istraživanje i proizvodnju nafte i plina, rafinerijsko poslovanje, odnose s radnicima i nagrađivanje Ininih zaposlenika.
“U Istraživanu i proizvodnji nafte i plina slušala sam o istraživanjima izvora nafte i plina. Zamišljala sam ta glomazna vozila poput tenkova koja svojim željeznim dijelom proizvode blagi potres, što pomaže geolozima u procjeni je li izvor dovoljno bogat naftom ili plinom za vađenje. Saznala sam i o dugotrajnosti tog procesa: od samog seizmičkog snimanja do vađenja sirove nafte često prođu čak godine. U rafinerijskoj djelatnosti slušala sam o prerađivanju nafte, o takozvanoj atmosferskoj destilaciji, ako se dobro sjećam, kojom se nafta čini manje tekućom, a pipnula sam i teglicu sirove nafte, one koja je u najtekućijem stanju.
Benefit platformu za suradnju s brojnim vanjskim partnerima koji daju pogodnosti za članove Ina Grupe upoznala sam u ugodnom društvu Mile i Mirne”, kazala je Elena koja je tijekom prakse stekla dragocjeno iskustvo rada u korporativnom okruženju, ali i snažnije vjere u vlastite sposobnosti. Otkrila je i da konflikti mogu biti izvor osobnog i poslovnog rasta.

Nova perspektiva
Barić ističe da su kroz suradnju s Elenom dobili priliku sagledati poslovne procese iz nove perspektive i naučiti kako bolje prilagoditi radno okruženje različitim potrebama zaposlenika.
“Ovo iskustvo dodatno nas je motiviralo na stvaranje još inkluzivnijeg radnog okruženja te osvijestilo važnost pružanja jednakih prilika svima”, kazao je Barić naglasivši kako su Ini ponosni na raznolikost tima i kako među zaposlenicima imaju osobe s invaliditetom koje doprinose u različitim odjelima, od administrativnih do tehničkih funkcija. “Jednake mogućnosti temelj su našeg rada te su prava i obaveze radnika s invaliditetom jasno definirane odredbama Kolektivnog ugovora, Pravilnika o radu i ostalim relevantnim internim aktima”.
Ina u projektu Poslovnog dnevnika sudjeluje već godinama, prepoznajući njegovu vrijednost u otvaranju vrata tržištu rada osobama s invaliditetom. Smatraju je njihova odgovornost, kao važnog gospodarskog subjekta, potaknuti pozitivne promjene u društvu i pružiti jednake prilike svima.
“Položaj osoba s invaliditetom na tržištu rada i dalje je izazovan, ponajviše zbog nedostatka prilika i nedovoljne osviještenosti o njihovim sposobnostima. No, sve veći broj velikih kompanija, kao ključnih pokretača promjena, prepoznaje važnost uključivanja i doprinos osoba s invaliditetom.
Takav pozitivan trend otvara prostor za stvaranje većih mogućnosti u budućnosti. Izgradnja socijalno osviještenog društva koje cijeni različitosti ključni je korak u unapređenju njihovog položaja na tržištu rada”, kazao je Barić koji je mišljenja da promjene uvijek započinju u društvu, odnosno u nama samima – to je temelj i pokretač svega.
Barić: Ovo iskustvo dodatno nas je motiviralo na stvaranje još inkluzivnijeg radnog okruženja te osvijestilo važnost pružanja jednakih prilika svima.
Velik prostor za napredak
“Kada društvo postane svjesno važnosti uključivosti i prepoznavanja potencijala svih svojih članova, taj se stav prenosi na državu, obrazovni sustav i poslovne kulture unutar tvrtki. Društvo koje cijeni različitosti potiče donošenje inkluzivnih politika, kreiranje obrazovnih programa prilagođenih svima i stvaranje radnih okruženja koja podržavaju ravnopravnost.
No, činjenica da se mnoge osobe s invaliditetom ne žele deklarirati zbog straha od etiketiranja i manjka mogućnosti pokazuje da još imamo prostora za napredak. Potrebno je raditi na uklanjanju stigme, podizanju svijesti i osiguravanju jednakih prilika za sve – od obrazovanja do zapošljavanja. Samo zajedničkim djelovanjem svih razina možemo pokrenuti kotač promjena i graditi društvo koje doista pruža priliku svakome”, zaključuje Inin direktor Ljudskih resursa.