‘Dosad smo bili fokusirani na poduzetnike, a sad slažemo najpovoljnije tarife za kućanstva’

Autor: Marko Biočina , 16. prosinac 2013. u 21:00
Thinkstock

Oni koji prodaju ispod cijene neće moći investirati i mogu imati velikih problema u razvoju novih projekata.

Proenergy, prvi alternativni opskrbljivač električnom energijom na hrvatskom tržištu, osnovan 2010. i orijentiran ponajprije na poduzetnički sektor, zadovoljan je stečenim tržišnim udjelom, koji planira povećati, ali i ući u segment opskrbe kućanstava, najavljuje u razgovoru za Poslovni dnevnik predsjednik njegove Uprave Marko Ćosić.

Opskrbljuju strujom više od 500 kupaca, među kojima su uz velike subjekte i male tvrtke. Na popisu su njihovih korisnika Atlantic Trade, Cedevita, Ljekarne Farmacija, Hrvatska lutrija, Grad Šibenik…

Dosad niste ušli u segment opskrbe kućanstava. Zašto, imate li takvih planova?

Dosad smo se uglavnom fokusirali na sektor poduzetništva, ali planiramo  ponuditi opskrbu električne energije i kućanstvima početkom iduće godine. Među ostalim, s ponudom za građanstvo čekali smo zbog usklađivanja s Hrvatskom energetskom regulatornom agencijom (HERA), a kako bismo kupcima omogućili jedinstvene račune za struju. Još slažemo tarifne modele, no uvjeren sam da ćemo ponuditi najpovoljniju uslugu na tržištu.

HERA je nedavno usvojila novu metodologiju izračuna cijene univerzalne usluge HEP-a. Jeste li zadovoljni njome?

To je prevelik trošak za opskrbljivače koji ne postoji u drugim europskim zemljama i u konačnici se prebacuje na kupce. Da tog troška nema, kupci bi energiju mogli dobiti po znatno povoljnijim uvjetima.

Cijena struje za kućanstva proteklih je mjeseci znatno pala, no najavljuje se dolazak novih igrača. Ima li prostora za daljnja snižavanja cijene?

Cijena električne energije tržišna je kategorija koja se određuje na međunarodnim burzama i pod utjecajem je primarnih energenata iz kojih se električna energija dobiva, pa je vrlo nezahvalno govoriti o padu cijene. Prije ulaska konkurencije cijena je bila viša od tržišne, što je i dovelo do pada cijena. Mi ćemo se truditi kupcima ponuditi najpovoljniju energiju iz izvora koje imamo, s juga ili sjevera Europe, ovisno o cjenovnim kategorijama.

Uskoro će na tržište opskrbe električnom energijom ući i tvrtke iz telekom biznisa nudeći velike pakete telekomunikacijskih usluga, televizije i energije. Mogu li manje specijalizirane tvrtke tome dugoročno konkurirati i kako?

Budući da je tržište tek nedavno otvoreno u pravom smislu riječi, vjerujem kako ima prostora za sve tržišne sudionike. Svaka tvrtka, neovisno o tome je li je velika ili mala, može biti konkurentna ako ima dobru poslovnu ideju i snažan tim. Mi ćemo se truditi ne samo zadržati postojeće kupce, već i uzeti dio kupaca našim konkurentima. U svakom slučaju, pozdravljamo sve nove igrače na tržištu, oni samo mogu povećati konkurentnost.

I u segmentu poslovnih potrošača u jeku je pravi cjenovni rat. Ima li dampinga i koje će biti posljedice takve prakse?

Svaki tržišni sudionik pokušava privući kupce na svoj način. Kao i u svakom drugom sektoru, postoji određeni cjenovni rat. O dampingu je teško govoriti jer je volatilnost na tržištu iznimno velika i pitanje je može li netko uistinu ponuditi energetski povoljniju struju nego što ju može nabaviti na burzi.

Postoje dvije cijene na tržištu. Jedna je cijena električne energije, a druga je cijena portfolija. Za one koji dampingiraju cijene posljedice mogu biti ugrožavanje, pa čak i propast poslovanja. Oni koji prodaju ispod cijene neće moći investirati u proizvodne kapacitete i mogu imati velikih problema u razvoju novih projekata. Posljedica dampinga može biti i podinvestiranost sektora, što u konačnici može utjecati na rast cijena u cijelom sektoru.

Za razliku od kućanstava, poslovni potrošači nisu zaštićeni od mogućih gubitaka zbog propasti opskrbljivača. Kako se mogu osigurati?

Propadne li opskrbljivač, prema Zakonu o energiji, kupac ima pravo 30 dana biti na usluzi do izbora novog opskrbljivača, tako da ni u jednom trenutku opskrba nije ugrožena.

Kakvo kretanje cijene električne energije očekujete u iduće dvije godine?

Električna energija burzovna je roba koja se može kupiti za nekoliko godina unaprijed, odnosno postoji tzv. forward cijena, čime se može naslutiti trend očekivane cijene. Prema tom pokazatelju, u iduće dvije godine očekuje se stabilna cijena energije.

Neki eksperti ističu kako novi opskrbljivači, osim niže cijene, nisu ponudili ništa novo, naročito u pogledu kvalitete usluge. Kako to komentirate?

Ne bih se previše koncentrirao na to što nude ostali opskrbljivači, no mogu govoriti o našim uslugama. Posebnost Proenergyja jest što kupcima pristupamo individualno, prilagođavamo se svakom pojedinom kupcu, čime se jamči minimiziranje troškova i racionalizacija u korištenju energije.

Nudimo i savjetodavne usluge energetske učinkovitosti primjenom optimizacije dijagrama potrošnje, kompenzacije jalove energije, primjene LED rasvjete i sl. Kupcima nudimo i pogodnost da samostalno ili zajednički investiramo u obnovljive izvore energije s primarnim fokusom na fotonaponsku elektranu na krovovima hala kupaca ili proizvodnih pogona, čime bi se ostvarili dodatni prihodi od proizvodnje

Planirate li nuditi i neke druge energente?

Uz električnu energiju, planiramo nuditi plin kako bismo zatvorili cjelokupni energetski segment industrijskih kupaca, a koji istodobno troše i struju i plin.

Nameti na kupce

Mogu li se poduzetnici na dulji rok zaštititi od rasta cijena?

Kupcima omogućujemo kupnju el. energije na dulje razdoblje, ovisno o preferencijama. Na rast cijene električne energije znatno će više utjecati dodatni nameti poput trošarine koja je uvedena od 1. srpnja te povećanje naknade za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije.

Komentirajte prvi

New Report

Close