Slovenija je već dobila po prstima od Europske komisije zbog narušavanja tržišnih sloboda vezanih uz biznis dobrovoljnih dopunskih osiguranja jer zakonski okvir nije usuglasila s europskim načelima slobodnoga protoka kapitala i pružanja usluga, no nije iz toga izvukla pouku nego ovih dana ponovno srlja u istu opasnost, kazao je na 11. godišnjem skupu hrvatske industrije osiguranja, koji je zaključen u utorak Rovinju, profesor Šime Ivanjko iz mariborskog Instituta za osiguranje.
265milijuna
eura lani je dosegnula premija dobrovoljnih osiguranja u Hrvatskoj
Slovenci na sudu
U susjednoj državi vladajući su naime, nedavno odlučili da društva koja se bave dopunskim osiguranjima, a ima ih pet, svu dobit ostvarenu u razdoblju od 30. rujna ove godine do lipnja 2014. moraju usmjeriti u razvoj dopunskih osiguranja. Iako je Europski sud lani u siječnju presudio da slovenska vlada ne može propisati što će poduzetnik/vlasnik učiniti s dobiti, ona to ponovno radi. Društva koja se bave dopunskim osiguranjima, rekao je Ivanjko, najavljuju stoga tužbu za ocjenu ustavnosti te odluke. Nesmotrenosti koje je Slovenija provodila kod dopunskih osiguranja i zbog kojih je izgubila spor s Europskom komisijom Hrvatska je preslikala na svom tržištu umjesto da je učila na pogreškama susjeda i unaprijedila sustav. Iako zdravstvo nije dio pravne stečevine EU, niz europskih direktiva zadire u zdravstveni sustav i određuje da dobrovoljna zdravstvena osiguranja mogu provoditi samo društva čiji rad nadzire financijski regulator (Hanfa), podsjetio je Mario Bagat, direktor ureda Uprave Croatia zdravstvenog osiguranja.
Naveo je kako je još prvi zakon o dobrovoljnim zdravstvenim osiguranjima iz 2001. tijekom prve dvije godine trajanja ugovaranje dopunskih osiguranja rezervirao isključivo za Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), tek treću godinu s prodajom te police mogli su krenuti i osiguravatelji. Zakoni usvajani u međuvremenu i dalje su zadržali ugrađenu iznimku za HZZO, koji dopusko osiguranje prodaje bez ikakvih limita, nema obveze rezervacije pričuva i nije pod nadzorom regulatora. HZZO time svjedoči monopol, što potvrđuje i podatak da prisvaja čak 98 posto premije ugovorene na svim dobrovoljnim osiguranjima, dok najveći slovenski osiguravatelj Vzajemna, nastao svojedobno u krilu države, ima 48 posto tržišnog udjela, a ostatak dijele četiri osiguravatelja.
468milijuna
eura iznosila je u Sloveniji
Ulaznica komercijalnima
Prosječna premija po stanovniku u Hrvatskoj ugovorena na svim dobrovoljnim osiguranjima iznosi desetak eura, ukupno je lani dosegnula 265 milijuna eura, istodobno je u Sloveniji iznosila 468 milijuna eura, a po osiguraniku 28 eura. Privatno osiguranje u Hrvatskoj se ne može ugovarati jer Ministarstvo zdravlja još nije izradilo provedbene akte. Dodatna osiguranja prodaje 14 društava, no ta premija pada uzastopno već petu godinu, kazao je Bagat navodeći kako je lani u rujnu iznosila gotovo 137 milijuna kuna, a ove godine 121 milijun. Samo četiri društva nude dopunska osiguranja i lani su imala oko 35 tisuća osiguranika te premiju od 21,8 milijuna kuna. Agresivnijom kampanjom do kraja rujna ove godine njihova premija je narasla na 51,6 milijuna kuna, dok se broj osiguranika povećao na gotovo 80 tisuća. HZZO je u odnosu na komercijalne osiguratelje i dalje ostao u povoljnijem položaju sa 2,4 milijuna korisnika i premijom od oko dvije milijarde kuna i još nije poslovanje uskladio s EU direktivama o neživotnim osiguranjima, upozorio je Bagat.
S obzirom na najavu ministra zdravlja o skorom poskupljenju participacije, očekuje se da bi još najmanje 500 tisuća građana moglo dogodine ugovoriti policu dopunskih osiguranja. Usto, naglasio je Bagat, osiguravatelji očekuju i da se konačno u cijelosti primijene EU direktive koje će ujednačiti uvjete poslovanja svih provoditelja dobrovoljnih, konkretno dopunskih osiguranja, iza kojih stoji i najveća premija. Hrvatska je u proteklih čak 12 sanacija zdravstvenog sustava za njegovu stabilizaciju potrošila više od 46 milijarda kuna, podsjetio je Bagat, pa je vrijeme da se komercijalnim osiguravateljima dopusti ravnopravna tržišna utakmica koja će podići kvalitetu zdravstvenog sustava i smanjiti pritisak na proračun.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu