U Berlinu su se u ponedjeljak dogodila dva, u tišini dugo pripremana vrlo važna poteza za modernizaciju Hrvatske vojske i za daljnji razvoj zagrebačkog DOK-ING-a, koji je svjetski lider u proizvodnji besposadnih sustava za razminiranje.
Vojni i gospodarski značaj ovdje su isprepleteni, što dokazuje i to da je potpisivanje sporazuma o suradnji okupilo i hrvatskog ministra obrane i potpredsjednika Vlade Ivana Anušića, njegovog njemačkog kolegu Borisa Pistoriusa, načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnika Tihomira Kundida, vlasnika DOK-ING-a Vjekoslava Majetića i Björna Bernharda, direktora Rheinmetalla Vechile Systems Europe.
Njemački koncern Rheinmetall i DOK-ING potpisali su sporazum o razumijevanju o joint-venture, osnivanju zajedničke tvrtke, kojoj je cilj postati tržišni lider u sektoru besposadnih borbenih i neborbenih sustava (Unmanned Ground Systems – UGS). Plan dviju firmi je razviti besposadne sustave za razne namjene u potpori borbenim zadaćama. Prvi demonstrator sustava bit će predstavljen tijekom 2025.
Takvo strateško partnerstvo omogućit će da DOK-ING proširi svoj portfelj besposadnih robotskih sustava, koji su do sada imali, isticao je vlasnik Vjekoslav Majetić, isključivo civilnu svrhu. DOK-ING-ovi roboti za razminiranje drže i dalje čak 80% svjetskog tržišta i zato je Rheinmetall pokazao interes za partnerstvo. S planiranom integracijom Rheinmetallovih borbenih modula, hrvatska tvrtka prelazi i u borbeni segment, kao i segment borbene potpore.
Lider u sektoru besposadnih
Direktor Rheinmetalla Björn Bernhard prilikom potpisivanja istaknuo je da “dva vodeća europska dobavljača u ovom području udružuju snage u provedbi izazovnih projekata” dodavši: “Zajedno želimo postaviti nove standarde i utrti put serijskoj proizvodnji i primjeni UGS-a”.
Sporazum predviđa zajednički razvoj novih inačica DOK-ING Komodo platforme (npr. za izravnu i neizravnu paljbu, pokretljivost i protupokretljivost, izviđanje i nadzor, logistiku itd.). Predviđen je i zajednički projekt razvoja besposadnog borbenog sustava Wingman za potporu oklopnim i mehaniziranim postrojbama. On će se koristiti u kombinaciji s Rheinmetallovim borbenim vozilima, kao što su KF51 Panther, Büffel-3, oklopno vozilo za spašavanje i Kodiak-3, oklopno inženjersko vozilo.
Vjekoslav Majetić je komentirao da je DOK-ING hub za inovacije u sektorima budućnosti “i naša misija je od samog osnivanja do danas bila gurati svijet prema novim rješenjima, tehnologijama i praksama”.
“Realizacija strateškog partnerstva s Rheinmetallom je simbol zajedničke posvećenosti, sigurnoj i stabilnoj budućnosti Europe. Ovo je tek prvi korak u nečemu u što sam uvjeren da će izrasti u dinamično partnerstvo. Naš je cilj udružiti snage za kreiranje sustava za sigurnu Europu i razmjenu znanja koja garantira inovacije i najbolje ishode”, istaknuo je Majetić.
Ministar obrane Anušić također ističe da partnerstvo ta dva ‘velikana’ predstavlja značajan iskorak za našu obrambenu suradnju i unaprijedit će obrambenu industriju i kapacitete unutar EU.
“To je odlična vijest i za hrvatsku vojnu industriju, jer ima veliki potencijal zauzeti vodeću poziciju na tržištu besposadnih sustava”, kaže Anušić, izdvajajući značaj potpore Vlade i MORH-a, a u svjetlu narušene sigurnosne arhitekture.
Nisu još poznati financijski okviri strateškog partnerstva poznate njemačke i hrvatske tvrtke. Rheinmetall zapošljava 30 tisuća radnika na 174 lokacije diljem svijeta, a u 2023. ostvario je prihod od prodaje u iznosu od 7,2 milijarde eura. DOK-ING-ov je moto “Don’t sent a man to do a machine’s job”, a međunarodni ugled stekao je kao vodeći svjetski dobavljač robotskih sustava namijenjenih vojnoj inženjeriji, razminiranju, protupožarnom djelovanju, te protuterorizmu. Nedavno su otvorili podružnicu u Kijevu, a u Ukrajini se već nalazi više od 50 njihovih robota.
Majetić je godinama naglašavao važnost civilnog i humanitarnog karaktera njegove proizvodnje, a kao poduzetnik koji je sam razvio prototip vozila za razminiranje već davno, prije ekspanzije koju bilježi s aktualnim ratnim događanjima, rekao je da je ostvario svoje snove i premašio sva očekivanja o poslovnom uspjehu. Suradnja s moćnim Rheinmetallom je, dakle, novi vrhunac.
Dinamika nije poznata
Ministri Anušić i Pistorius potpisali su, pak, pismo namjere, kao prvi korak u nabavci najmodernijih njemačkih tenkova Leoparda 2A8. Njemačka je pozvala Hrvatsku da se priključi njemačkom programu zajedničke nabave glavnog borbenog tenka, njegove zadnje inačice, koja se proizvodi u pogonima Rheinmetalla, najvećeg europskog proizvođača oružja.
Hrvatska će time riješiti problem zamjene svojih zastarjelih tenkova M-84, proizvedenih još u vrijeme bivše države. Takvih tenkova Hrvatska posjeduje još oko 70-ak komada, a zamijenit će ih, u ovoj prvoj nabavci, s do 50 novih Leoparda 2A8.
Pismo namjere sadržava i spremnost dvaju država da se iz hrvatskih zaliha Ukrajini u prvoj isporuci pošalje 30 naših tenkova M-84 i 30 borbenih vozila pješaštva M-80, uključujući i pričuvne dijelove i streljivo. Financijska sredstva koja će RH dobiti od Njemačke za te tenkove i borbena vozila iskoristit će se za nabavu Leoparda, dakle, za taj iznos umanjila bi se ukupna cijena nabavke Leoparda 2A8.
Dinamika deala s Leopardima 2A8 još nije poznata, ali je jasno da će Hrvatska u Ukrajinu poslati samo dio svojih raspoloživih tenkova M-84 i borbenih oklopnih vozila pješaštva M-80. Kada u Hrvatsku počnu pristizati prvi Leopardi, onda će se vjerojatno nastaviti isti sporazum, pa će uslijediti i daljnja isporuka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu