Ponuda američkog predsjednika Donalda Trumpa da se problem deficita koji SAD ima u robnoj razmjeni s EU, po njegovoj računici 350 milijardi dolara, riješi kupnjom energenata u tolikom iznosu, energetski stručnjak i nekadašnji ministar gospodarstva Davor Štern smatra vrijednim razgovora u daljnjim pregovorima.
Pozdravlja odgovor Europske komisije da je “spremna” za pregovore, a idući potez koji njezinim pregovaračima s Trumpovom administracijom preporučuje jest postavljanje jasnih uvjeta oko cijene.
“Može, kupit ćemo 350 milijardi dolara nafte i plina, no uvjet je da se na papir stavi cijena po kojoj ćemo kupovati, fiksna na određeno vrijeme”, savjet je Šterna, koji nastavlja kako bi to bio logičan slijed u pregovorima, koji očito startaju.
Korak po korak
Trump je, kaže, okružen velikom i pametnom ekipom i ne treba ga podcjenjivati, no stav Europe mora biti fiksna cijena, kako se ne bi dovela u situaciju da dogovori da se obveže kupiti 350 milijardi dolara nečega, a da ne zna po kojoj cijeni, pa da se dogodi da cijena te robe kojom se trguje na burzi s primjerice 70 dolara po barelu nafte skoči na 90 dolara.
“U pregovorima se tako radi, sjedne se za stol, iznese prijedlog, ustane, pa opet sjedne i tako, korak po korak. Prijedlog EU treba biti jasan, primjerice, da cijena barela bude ista koju je Amerika odredila Rusiji pod sankcijama, 60 dolara, i tako fiksno na tri godine”, dodaje Štern.
Naš interes
Američki predsjednik u situaciji je da povećava proizvodnju energenata kod kuće i mora osigurati tržište za prodaju viška robe i zato je otvorio tako tvrde pregovore, na koje bi po Šternu, i europski pregovarači trebali zauzeti jednaku taktiku.
Nije, doduše, na tom tragu prva poruka iz Bruxellesa, kako nije baš jednostavno govoriti o željenim brojkama, s obzirom na to da energetski ugovori ovise o potražnji, koja oscilira, kao uostalom i cijene. Baš suprotno, definiranje visine cijene za količinu robe koju će kupovati mora po Šternu biti prvi uvjet s kojim bi EU-pregovarači trebali sjesti za stol s Trumpom.
Što se interesa Hrvatske tiče, nastavak pregovora je i u našem interesu, s obzirom na velike potencijale i izgrađenu energetsku infrastrukturu na Krku, koju će gotovo sigurno uključivati svaki dogovor EU i SAD-a oko dopreme američkih energenata Europi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu