Od najave, pa potom i prvog sastanka ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića s vodećim trgovcima, pod povećalom pravnih stručnjaka nalazi se inicijativa države da vodeće trgovce okupi i da se onda kroz sastanke isfiltrira cilj: spuštanje cijena na osnovne proizvode iz potrošačke košarice na razine s kraja 2022.
Pravnici koji su naši sugovornici, uz uvjet anonimnosti, posebno ističu pitanje je li već došlo do presedana. I to u formi pokušaja sporazumijevanja o cijenama. Već je to, kako ističu, protivno zakonu, neovisno o tome što je pod okriljem države i što cijene padaju. U prijevodu, brine ih što ovo sve skupa znači – primjerice, gube li se zbog plemenitog cilja iz vida pravila te hoće li reagirati Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN).
Protivno tržištu?
“Ministarstvo nema propis koji mu daje ovlaštenje da sudjeluje u usklađivanju cijena, koje je zabranjeno jer je protivno tržištu. A to se smije kad je propisom regulirano, kao što je slučaj s gorivom”, navodi pravni stručnjak.
“Svako određivanje cijena je protivno tržištu i ograničavajuće je, te je svaka intervencija protivna Zakonu o zaštiti tržišnog natjecanja”, naglašavaju poznavatelji prava tržišnog natjecanja.
No nitko otvoreno ne želi prozivati Vladu zbog njezine uloge. Nakon što je ministar Filipović održao sastanke s predstavnicima 10 trgovačkih lanaca, upitali smo AZTN kako gleda “na pokušaj da se postigne dogovor s trgovcima oko spuštanja cijena na razinu 31. prosinca 2022. zbog obuzdavanja inflacije”.
Također, pitali smo i kad je posrijedi dozvoljeno sporazumijevanje o cijenama i o njihovom usklađivanju koje je u skladu sa zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja, odnosno koji su kriteriji kad je dogovaranje cijena (na niže) ipak dozvoljeno.
Jasno je da za ovo zadnje nema nikakvih popusta, pa ni zbog inflacije, i to se potvrđuje u odgovoru AZTN-a, no u kojem prvenstveno naglašavaju kako je Ministarstvo nadležno tijelo za gospodarstvo koje nadzire i provedbu propisa o trgovini, ali je i nadležno za cijene sukladno propisima o iznimnim mjerama kontrole cijena.
U tom smislu, u AZTN-u navode, da obavljanje redovitih poslova nadležnog tijela, u ovom konkretnom slučaju to su pojedinačni razgovori MINGOR-a s predstavnicima najznačajnijih dionika na tržištu trgovine na malo, “sami po sebi nisu sporni niti neuobičajeni”.
“Prema dostupnim informacijama, riječ je o dijalogu na temu sprečavanja inflatornih pritisaka, a koji prema podacima Državnog zavoda za statistiku pokazuje značajniji utjecaj upravo komponente ‘Hrane, pića i duhana’. Prema dostupnim informacijama AZTN-a, usporedive ili slične aktivnosti provode i vlade drugih zemalja članica EU”, stoji u odgovoru.
Upozorenje regulatora
U odnosu na drugo pitanje, AZTN navodi kako su s aspekta prava i politike tržišnog natjecanja, nije dozvoljeno sporazumijevanje o cijenama samih konkurenata na tržištu.
“Međutim, s obzirom na kontekst upita, AZTN naglašava kako treba razlikovati aktivnosti ministarstva u okviru svoje nadležnosti i postupanja samih poduzetnika izvan tog okvira.
Stoga AZTN uvijek, pa i ovim putem upozorava poduzetnike, u ovom konkretnom slučaju trgovce na malo roba široke potrošnje, da izvan okvira ovdje dozvoljenog dijaloga koji provodi MINGOR u okviru svoje nadležnosti ne vrše međusobno aktivnosti kojima bi izravno ili neizravno utvrđivali kupovne ili prodajne cijene, odnosno druge trgovinske uvjete, a što predstavlja teške povrede propisa o zaštiti tržišnog natjecanja”, poručuju iz AZTN-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu