Dubrovačko-neretvanska županija glavni je organizator prvoga Međunarodnog investicijskog foruma Dubrovačko-neretvanske županije koji će se održati 26. listopada u dubrovačkom hotelu Palace. Glavni je cilj foruma predstavljanje brojnih mogućnosti investiranja u Dubrovnik, Dubrovačko-neretvansku županiju, kao i šire područje jugoistočne Europe. Namijenjen je predstavnicima međunarodnih i domaćih kompanija, Vlade i ministarstava, kao i predstavnicima lokalne i regionalne vlasti. S Nikolom Dobroslavićem, dubrovačko-neretvanskim županom, razgovarali smo o temama foruma, njegovim ciljevima i investicijskom potencijalu regije."Željeli smo okupiti relevantne poslovne ljude koji su zainteresirani za ulaganje u Dubrovačko-neretvansku županiju u strateškim granama kao što su turizam, poslovne zone, poljoprivreda, marikultura, energetika i razvoj infrastrukture kroz fondove Europske unije. Forum organiziramo u suradnji s našom regionalnom razvojnom agencijom DUNEA, Hrvatskom gospodarskom komorom, brojnim sponzorima i partnerima, među kojima je i Poslovni dnevnik, te gradovima i općinama iz Županije. Na forumu će sudjelovati poslovni ljudi iz Hrvatske i svijeta, predstavnici diplomatskoga zbora, investitori koji već posluju na području Županije i potencijalni novi investitori, uključujući našu dijasporu. Želimo dokazati investitorima da smo spremni uložiti dodatne napore i pružiti im svu potrebnu pomoć da realiziraju projekte koji su od zajedničkog interesa", objašnjava Dobroslavić.
Nakon 'Štrokove ere' i Valamarove obnove Lacrome, investicije u Dubrovniku posljednjih godina stagniraju. Zašto, što treba promijeniti da bi se pokrenuo novi investicijski ciklus? Kako vidite ulogu Županije u tome?
Mnogo je razloga za stagnaciju investicija, od ekonomske krize u svijetu i Europi, na koju nije ostala imuna ni Hrvatska, do pretjerane birokratiziranosti cijeloga procesa. Vjerujem kako je to sada iza nas. Usvojen je paket novih zakonskih mjera kojima će se ubrzati investicije, ali na kraju je osim političke volje za realizaciju potrebno imati i ozbiljne investitore i dobro pripremljene projekte. Partneri koje dovodimo na forum ozbiljni su poslovni ljudi, a mi smo odlučni osigurati najbolje uvjete za ulaganje.
Što Dubrovnik i Županija mogu ponuditi ulagačima, od projekata do eventualnih olakšica?
Županija i ja osobno stojimo na raspolaganju u otklanjanju svih zapreka, od prostorno-planskih do koordinacije s drugim državnim, lokalnim i gradskim tijelima. Dubrovačko-neretvanska županija s gradom Dubrovnikom ima idealan geotrateški položaj za razvoj turističkih zona i luka za nautički turizam. Zbog povoljnih klimatskih uvjeta postoje preduvjeti za znatno produljenje sezone. Dubrovačko-neretvanska županija idealna je za razvoj marikulture i poljoprivrede. U županiji je formirano 12 poslovnih zona koje nude razne olakšice za ulaganja, od povoljne cijene zemljišta do oslobađanja plaćanja komunalnih doprinosa. Za sve te mogućnosti izradili smo kataloge sa svim potrebnim obavijestima, a sve se nalazi na našim web stranicama. Županiji trebaju ozbiljni investitori koji su spremni razvijati partnerske odnose i koji će pritom voditi računa o kulturnim i prirodnim posebnostima i vrijednostima ovog kraja.
Hoće li na investicijskom forumu biti riječi o projektima iz kataloga Ministarstva turizma – Maestralu, HTP-u Korčula, Platu, Orebiću, Kuparima?
Dobro je da je Ministarstvo turizma izradilo Katalog investicijskih projekata u turizmu, u kojem je definirano koja poduzeća i turistički kompleksi idu u privatizaciju. Prema najavi ministra turizma, privatizacija se može očekivati u iduće dvije godine. Dolazak na forum potvrdili su predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović i ravnatelj Agencije za investicije i konkurentnost Damir Novinić, koji će imati više informacija o tome u kojoj su fazi navedeni projekti. Mogu samo potvrditi da interes postoji, a na državi je i lokalnoj zajednici da stvore uvjete za njihovu realizaciju. Dosadašnji pokušaji nisu uspjeli iz više razloga, od smanjena interesa, odnosno previsokih cijena, do nepripremljenosti projekata.
Zagovornik ste gradnje pelješkog mosta, kakva je vaša vizija oživljavanja Pelješca ako se most sagradi?
Most je prijeko potreban našoj županiji i ovdje o tome postoji konsenzus svih političkih stranaka. Dubrovačko-neretvanska županija jedina je hrvatska županija koja nije kopneno spojena s maticom zemljom i nema nijednog kilometra autoceste. Ulaskom u Europsku uniju naša županija bit će u dodatno otežanom položaju zbog odvojenosti od ostatka zemlje jer će zbog uvođenja novih pravila tranzit biti znatno otežan. Koridor preko Neuma nije realno rješenje, stoga je dugoročno gledajući most jedino pravo rješenje. Izgradnja mosta imat će značajne pozitivne učinke na razvoj turizma, poljoprivrede i marikulture na Pelješcu, Korčuli i u cijeloj županiji, koja će napokon moći iskoristiti sve svoje potencijale. Uz autcestu i brzu cestu pojavit će se nove poslovne zone i distributivni centri, što smo već vidjeli na primjeru Dalmatine, koja je oživila gospodarstvo na tim područjima. Pogledajte samo primjer Dugopolja. Na velike infrastrukturne projekte gleda se isključivo kroz ekonomske kriterije, ali izlazak krajnjeg juga iz prometne izolacije imat će cijeli niz pozitivnih učinaka. Država bi trebala voditi računa o tome da svi krajevi Hrvatske imaju jednaku mogućnost za razvoj.
U kojoj je fazi ideja golfa na Srđu, kojem Županija dosad nije davala zeleno svjetlo, hoće li investitori uspjeti realizirati tu ideju?
Svaki je investitor dobrodošao. Županija podržava projekt golfa koji može predstavljati dodanu vrijednost i obogatiti našu turističku ponudu i on postoji u Prostornom planu Županije. No, projekti moraju biti usklađeni s prostornim planovima i moraju zadovoljavati najviše urbanističke i ekološke standarde. Neusklađenost s prostornim planovima bio je dosad jedini problem u realizaciji toga projekta. Ne smije se dogoditi da javni interes bude podređen privatnom. Vjerujemo da će se projekt uskladiti s planovima i da će se realizirati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu