U iščekivanju prvih rezultata poslovanja za upravo završenu, 2012. godinu, zaštitari zbrajaju konačne rezultate poslovanja za 2011. U toj godini, kao i u prethodnoj, ukupni prihodi ceha bili su 1,45 milijardi kuna, što je još jedan od dokaza da ekonomska kriza nije snažnije uzdrmala taj sektor.
Od toga je skupina 20 najvećih zaštitara, onih koji imaju po više od stotinu zaposlenika, ostvarila 1,14 milijardi kuna prihoda, odnosno 78,9 posto prihoda ceha. Idućih deset najvećih zaštitara ostvarilo je deset posto prihoda, a preostala 82 tek 11,2 posto ukupnih prihoda. Prema podacima Fine, uvjerljivo najveći i dalje je zagrebački Sokol Marić, sa 331,6 milijuna kuna prihoda, odnosno 11 milijuna kuna manje nego godinu dana ranije. U laganom je padu prihoda i Sinaco Sisak (132,4 milijuna kuna prihoda). Ta tvrtka u vlasništvu Ine jedan je od rijetkih zaštitara koji je godinu završio u minusu, i to sa 6,3 milijuna kuna gubitka, no i to je poboljšanje u odnosu na čak 16,7 milijuna kuna gubitka godinu dana ranije. Razlog iznimno loših rezultata Sinaca vjerojatno je tamošnja prosječna plaća od 9595 kuna, što je gotovo triput više od prosječne sektorske neto plaće od 3300 kuna, koja i nakon povećanja zaostaje 39,3 posto za prosjekom u hrvatskom gospodarstvu (4729 kuna). Trećeplasiranoj AKD-zaštiti, tvrtki u državnome vlasništvu, prihodi su u 2011. pali za desetak posto, na 104,8 milijuna kuna. Istodobno su prihodi četvrtoplasiranog Zvonimir Securityja narasli za 14 posto. Nešto skromnije rastao je petoplasirani Bilić-Erić iz Sesveta, tvrtka iza koje navodno stoji Vinko Žuljević Klica, sa 65 milijuna kuna prihoda, te riječki Protect (62,8 milijuna kuna prihoda).
Najveći skok i ove je godine ostvario zagrebački Klemm Security, u vlasništvu Josipa Klemma, predsjednika Udruge specijalne policije i organizatora dočeka generala Mladena Markača i Ante Gotovine. Među 20 najvećih hrvatskih zaštitara, Klemm daje najlošije plaće, 2471 kunu. Klemm sigurnosti prihod je u 2011. narastao za čak 46 posto, sa 40,3 na 58,9 milijuna kuna. Time je preskočio zadarski Adriatic Security, čiji su prihodi također rasli, ali nedovoljno da zadrži prednost pred nadirućim Klemmom, iako je Zadranima prihod povećan za desetak posto, na okruglih 50 milijuna kuna. Devetoplasirana je V grupa Darka Vrbanca, čiji je prihod pao na 43,4 milijuna kuna, a deseta je Zaštita Zagreb, sa 34,9 milijuna kuna prihoda. Od ostalih na popisu 20 najvećih zaštitara najzanimljiviji su rezultati zagrebačkoga Proagenta, koji je udvostručio prihod, sa 8,7 na 18,1 milijun kuna, i zaposlio stotinjak novih ljudi, no godinu je svejedno završio u gubitku. Lošije nego prethodne godine poslovao je bjelovarski Zaštitar Sučić, čiji su se prihodi smanjili za trećinu, sa 19,5 na 13,4 milijuna kuna. Zaštitarski je ceh u 2011. ostvario više od 90 milijuna kuna dobiti prije oporezivanja. Dvadeset najvećih zaštitara ostvarilo je 62,9 milijuna kuna, odnosno tek 69,8 posto dobiti cijelog ceha, iako u ukupnim prihodima sudjeluju sa 78,9 posto.
Sedam zaštitara ostvarilo je pojedinačnu dobit veću od milijun kuna. Najviše, 34,7 milijuna kuna, zaradio je Sokol Marić, odnosno šest milijuna kuna više nego godinu dana ranije. Odmah do njega, sa 16,9 milijuna kuna, brzorastuća je Klemm sigurnost: prethodnu godinu imao je deset milijuna kuna dobiti prije oporezivanja. Slijedi Bilić-Erić sa šest milijuna kuna dobiti. Protect Rijeka imao je četiri milijuna kuna dobiti, a po 1,8 milijuna imali su zagrebačka Posilović zaštita i Sigurnost Buzov iz Slavonskog Broda. Okruglih milijun kuna ostalo je državnoj AKD-zaštiti, što nije ni polovica njihove dobiti iz prethodne godine. Dobit je najviše pala bjelovarskoj tvrtki Zaštitar Sučić: nakon čak četiri milijuna kuna dobiti u 2010. sada su jedva uspjeli održati poslovanje u plusu. Tijekom 2011. u Hrvatskoj je bilo 13.775 zaštitara, dakle jednako kao godinu dana ranije. To ne znači da nije bilo otpuštanja i zapošljavanja: Sokol Marić te je godine otpustio gotovo 300 ljudi, no zato ih je Bilić-Erić zaposlio više od stotinu, a Klemm više od 200, pa ih potkraj 2011. obojica imaju podjednak broj, po više od 600. Lani se trend nastavio, pa je Klemm potkraj 2012. imao vojsku od 790 zaštitara. Najveći prihod u odnosu na broj zaposlenih ima Sinaco, čak 328.000 kuna, što je trostruko više od prvog sljedećeg. Najveću dobit po zaposleniku ima Klemm sigurnost: 27.166 kuna. Sokol ima 10.662, a Bilić-Erić 9580 kuna.
Došli Šveđani
Securitas drugi
Glavna novost u 2011. bio je ulazak švedskoga Securitasa u hrvatsko zaštitarstvo. Gledamo li zbirno, Securitas grupu Hrvatska (Zvonimir Security, Protect, Sigurnost Buzov), Šveđani su drugi s ukupnim prihodom od 164,6 milijuna kuna, dakle upola manje od prvoplasiranoga Sokol Marića, ali nešto više od Inina Sinaca. Drugi su i po broju zaposlenih, imaju 1934 zaposlenika. Po dobiti su s ostvarenih 6,4 milijuna kuna treći, nakon Sokol Marića i Klemma.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovo je i više od sramote.
bilo bi dobro da daje a ne da kasni po tri mjeseca sa plaćom i hoda iza gotovine i plaće se sigurno mu se i radnici plaću kad dobe svoje plaće ako ih opće i dobiju sramota….
nemoš vjerovat
Klemm daje najlošije plaće, 2471 kunu
Uključite se u raspravu