U Hrvatskoj treba bušiti puno pliće nego drugdje u Europi da bi se dobila temperatura potrebna za proizvodnju geotermalne energije, te ona predstavlja velik ekonomski i energetski potencijal, rečeno je na brifingu na kojemu je za 3. i 4. ožujka u Zagrebu najavljen Geothermal Investment Forum Croatia 2025. Prva međunarodna konferencija u RH u potpunosti posvećena geotermalnoj energiji okupit će vodeće stručnjake, predstavnike vlasti, industrije, financijskih institucija i akademske zajednice iz Hrvatske, Europe i svijeta.
Atraktivna destinacija
Forum organiziraju agencija Alpheus Public Affairs i HGK, uz partnerstvo Europskog vijeća za geotermalnu energiju, dok je institucionalni pokrovitelj Agencija za ugljikovodike. Procjenjuje se da geotermalna energija može zadovoljiti do četvrtine potreba za grijanjem i hlađenjem u Europi te do 10% potreba za električnom energijom. Govoreći o hrvatskom geotermalnom gradijentu, direktorica Sektora za geotermalnu energiju u Agenciji za ugljikovodike Martina Tuschl rekla je da u mnogim europskim zemljama treba bušiti znatno dublje kako bi se dosegla temperatura pogodna za proizvodnju energije, što povećava troškove i produljuje rokove realizacije.
“U Hrvatskoj se zahvaljujući povoljnim geološkim uvjetima do traženih temperatura dolazi brže i s manjim ulaganjima u istraživanja i bušenja, što geotermalne projekte čini ekonomski isplativijima i brže izvedivima i to pozicionira Hrvatsku kao atraktivnu destinaciju za razvoj geotermalne energije”, rekla je Tuschl dodavši da su geotermalna istraživanja uvrštena u NPOO kao jedan od ključnih energetskih projekata te je u sklopu njega Agenciji za ugljikovodike dodijeljeno bespovratnih 50 mil. eura za istraživanje geotermalnih izvora u blizini šest hrvatskih gradova. Riječ je o Vinkovcima, Vukovaru, Osijeku, Sisku, Zaprešiću i Velikoj Gorici, koji bi u slučaju pozitivnog ishoda istraživanja dobili geotermalne izvore za grijanje kućanstava, gradskih ustanova i tvrtki.
Rok je lipanj 2026.
Završetak projekta zamišljen je za lipanj iduće godine, kada bi se trebalo znati kakav je geotermalni energetski potencijal svakog grada. Smatra se da je najveći geotermalni potencijal – i za toplinarstvo i proizvodnju električne energije – u panonskom dijelu Hrvatske.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu