U roku od mjesec dana, neposredno pred parlamentarne izbore zakazane za 5. srpnja, završit će se izgradnja Centra za razvoj novih tehnologija i predstaviti Nacionalni plan za razvoj AI-ja.
Najavio je to u petak u Zagrebu na CroAI-jevom panelu o poticanju razvoja umjetne inteligencije u Hrvatskoj državni tajnik Ministarstva gospodarstva Mario Antonić. Novi centar opisao je kao dom za inovacije u kojem Vlada želi okupiti gospodarstvo i znanost te ih potaknuti da sami stvaraju prijedloge projekata za R&D.
Trenutačno, navodi Antonić, to još nije tako već Vlada još uvijek značajno sama radi na motiviranju takve suradnje.
Primjeri Izraela i Švedske
“Naša sposobnost da financiramo inovacijski sustav u Hrvatskoj mahom ovisi o EU sredstvima, primjerice kroz IRI natječaje, i dosta radimo na tome da povežemo znanost i gospodarstvo kako bi sami iznjedrili inicijative. Neke od njih vidjeli smo na posljednjem IRI natječaju”, kaže Antonić.
Navodi da je Hrvatska u 2019. dosegla ulaganja u R&D od 0,97 posto. U ovoj godini cilj je 1,4 posto te, ističe, da je Vlada uvjerena da će se taj cilj ostvariti. Potom je plan doći do EU prosjeka, zacrtanog na 3 posto, ali koji se i za EU čini preoptimističnim. Antonić kaže da su se u pripremi novog Centra ugledali na Izrael i Švedsku, ali da njihove modele poticanja R&D-a neće prekopirati već u mjeri u kojoj je to moguće prilagoditi hrvatskim prilikama.
“U procesu smo postavljanja Centra za inovacije koji će biti smješten u Zagrebu te će se jednim dijelom posvetiti i razvoju AI-ja”, kaže Antonić. Mislav Malenica, predsjednik udruge CroAI te direktor AI tvrtke Mindsmiths kaže da Hrvatska ima šansu postati lider u primjeni AI-ja.
Ključ u sinergiji
“Naše stajalište predstavlja lako razumljive i primjenjive mjere koje su bitne za cijelu Europsku uniju, a Hrvatska bi fokusom na umjetnu inteligenciju kao područjem od nacionalnog interesa mogla postati prepoznatljiva AI sila u svijetu”, kaže Malenica.
Ilan Mor, veleposlanik Izraela kaže da su treći u svijetu, iza SAD-a i Kine, po broju startup tvrtki u području umjetne inteligencije. “Ključni sastojak u poticanju i rastu inovacija je sinergija između poduzetnika, akademije i državnih institucija”, kaže Mor.
Diana Helen Madunić, veleposlanica Švedske ističe da je snažna industrijska tradicija u Švedskoj ključni akcelerator potražnje za AI inovacijama. “Hrvatska kao mlada zemlja može iskoristiti članstvo u EU i inovacije temeljene na AI-ju plasirati na europskom jedinstvenom tržištu”, zaključuje Madunić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu