Umjesto koncesije, od koje se odustalo, Vlada bi u studenome kroz javnu ponudu ponudila mirovinskim fondovima i građanima dionice HAC-ONC-a po cijeni od oko 700 do 800 kuna, piše Večernji list.
Tada bi se i tvrtka Autocesta Rijeka – Zagreb pripojila HAC-u te bi naslijedila i njezine obveze od 1,1 milijardu eura, a zajedno bi onda bili na razini od 4,3 milijarde eura.
Nakon IPO-a, od kojeg se planira prikupiti 1,2 milijarde eura, obveze bi pale na oko tri milijarde eura, koje bi se onda rješavale u aranžmanu s bankama.
– Autocestama je potrebno restrukturiranje duga jer je i uz postojeće trošarine dug teško servisirati – rekao je ministar prometa Siniša Hajdaš Dončić na skupu "Ekonomski i pravni aspekti monetizacije autocesta u Hrvatskoj".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.rasprodaja države sve po 12 kn
hep i hac
http://www.hrportfolio.hr/vijesti/trziste-kapitala/morgan-stanley-sberbank-i-unicredit-vodit-ce-ipo-hep-a-35071
Mogli bi napraviti neki bundle. Recimo dionice HAC + PTKM + Croatia Airlines.
Maximalni rizik, minimalni moguce dobitak. Mogu ga nazvati i “socijalno odgovorni” paket posto kupcev novac ide direktno u crnu rupu za pomoc sindikatima, Vladi, ugljebizmu i ruko dizacima.
do studenog će pasti i Vlada i cijena
“U malo selo na rubu džungle došao jednom gospodin, lijepo obučen, odsjeo u jedinom hotelu koji je postojao u selu i objavio na cijeloj stranici lokalnog lista da kupuje majmune i plaća za svakog majmuna kojeg mu donesu 10$.
Seljaci koji su znali da je šuma puna majmuna pojuriše loviti majmune i čovjek ih je uredno isplaćivao, kako je i objavio.
Kad je ostalo malo majmuna i postalo ih teško uloviti, seljaci su ih prestali donositi.
Gospodin je tad obećao 20$ za majmuna i seljaci su ih potrčali loviti.
Opet su majmuni ponestali i gospodin je povećao cijenu na 25$ i lovci su ulovili onih nekoliko preostalih,
ali i tome je došao kraj.
Sad je gospodin obećao 50$, ali majmuna više nije bilo…
On je otputovao i njegov partner se uputio seljacima i rekao: –
Pogledajte ove kaveze, puni su majmuna koje je moj šef kupio za svoju kolekciju.
Predlažem vam da ih kupite za 35$ i kad se šef vrati on će vam ih kupiti za 50$, što je bila posljednja cijena.
Seljaci skupiše ono što su uštedjeli cijelog života i kupiše hiljade majmuna koji su bili po kavezima očekujući povratak gospodina.
Od tog dana nisu više vidjeli ni jednog ni drugog. U selu su ostali majmuni, oni u kavezu i oni izvan njega.
Sad imate jasnu viziju kako funkcioniraju financijske burze.”
Uključite se u raspravu