‘Dekarbonizirano’ čak 75,9% električne energije što nas svrstava u europski vrh

Autor: Suzana Varošanec , 12. lipanj 2023. u 13:45
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

U OIEH očekuju da će sunčane elektrane i VE u 2023. prijeći 20% raspoložive energije.

Raspoloživa električna energija u Hrvatskoj u prvih je pet mjeseci 2023. čak 75,9 % “dekarbonizirana” što nas svrstava u sami vrh EU, pokazuje Elektroenergetsko izvješće OIEH za navedeno razdolje zajedno s kretanjima za svibanj. Obično je udio oko 70% raspoložive energije, no sad je iznadprosječan kako pod utjecajem dobre hidrologije, tako i novih solarnih projekta te vjetra koji je bio jako dobar.

Njihovo izvješće pokazuje da ukupna proizvodnja električne energije na pragu elektrana u Hrvatskoj u pet mjeseci iznosila je 7.379 Gwh, dok su u raspoloživoj energiji obnovljivi izvori sudjelovali s 61,3% – hidroelektrane s 42,4% i ostali obnovljivi s 18,9%, a neobnovljivi s 24,1% i NE Krško (50%) s 14,6%. Također, u OIEH očekuju da će ostali OIE (primarno sunčane elektrane i VE) ove godine prijeći 20% raspoložive energije. Što se salda razmjene s inozemstvom, uvoza nije bilo ali je izvezeno 1.163 Gwh. Kako je u prvih 5 mjeseci 2022. uvoz iznosio 630 Gwh pokazuje se pozitivna razlika od 1.793 Gwh, pa je gledano financijski “posrijedi izvrstan rezultat pogotovo kada se uzmu u obzir tržišne cijene”.

Usto, vrlo povoljni energetski pokazatelji koji su ostvareni posljedično nose i dobre ekonomske rezultate u poslovanju energetskih tvrtki, prije svega HEP-a, navode. NE Krško (50%) s većom proizvodnjom električne energije za 18 Gwh prati i veća proizvodnja iz obnovljivih izvora i to za 1.407 Gwh, s time da je proizvodnja hidroelektrana iz dotoka vode i akumulacija porasla za 1.276 GWh, dok porast vjetroelektrana iznosi 116 GWh i sunčanih elektrana 32 GWh. Proizvodnja ostalih OIE je bila manja za 17 Gwh.

U izvješću se na osnovu faktora dobre hidrologije i u ljetnom razdoblju očekuju povoljna energetska i ekonomska kretanja, što znači sigurnost opskrbe potrošača i sigurnost pogona elektroenergetskog sustava bez obzira na povećanu potrošnju zbog sezone hlađenja i turističke sezone. Inače, hidrološki se kao najbolji mjesec ističe svibanj u kojem je vidljivo veliko punjenje akumulacija, ali i iznadprosječna proizvodnja vjetroelektrana koja je u svibnju iznosila 237.521 MWh uz “faktor korištenja snage 32,5%, što je više od prosjeka”.

Komentirajte prvi

New Report

Close