Današnjom objavom Eurostatova izvješća o prekomjernom proračunskom manjku i razini duga opće države napokon će se otkloniti dvojbe o tome koliki su nam zapravo fiskalni deficit i javni dug.
60posto
BDP-a javni dug Hrvatske ne računajući jamstva
Kako metodologija statističkog ureda EU ima nešto širi obuhvat, već otprije se računa s tim da će hrvatski deficit i dug 2012. ispasti veći od dosadašnjih službenih brojki. Neće tako biti iznenađujuće da izvješće samo potvrdi hrvatski ulazak u mehanizam koji se u Uniji primjenjuje radi svođenja fiskalnog manjka ispod tri, a duga opće države ispod 60 posto BDP-a. Utoliko će biti zanimljivo vidjeti što će izvješće za 2012. pokazati u vezi s loptanjima jamstvima za brodogradnju koja je zapravo sve vrijeme funkcionirala na principu 'rolanja jamstava' – koliko će se preuzetog duga i kako preknjižiti iz 2012. u ranije godine. Glede postupka prekomjernog deficita (EDP) za Eurostat i EK mnogo je važnije koliki su javni dug i deficit 2013.
Da je EDP posve izvjestan potvrdio je ovih dana i potpredsjednik Vlade Branko Grčić ističući kako u studenome očekujemo izvješće EK o stanju u Hrvatskoj, već u prosincu i preporuke, a do travnja iduće godine Hrvatska mora reagirati na te preporuke i definirati ekonomski program. "To ne možemo izbjeći i, nažalost, bit će dosta radikalno", istaknuo je Grčić, potvrđujući na neki način i da su nedavno predstavljene Smjernice bile tek za zadovoljavanje forme. Proračun za 2014. mogao bi se pod pritiskom EU-a i ulaska u EDP ipak bitno razlikovati od najavljenoga u Smjernicama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Piše nam se loše, ali koga to zanima kada su glavne teme HGK i HAC….
Uključite se u raspravu