Nakon što se tijekom lipnja u javnosti pojavila informacija kako je odbor direktora francuske korporacije Alstom prihvatio ponudu o kupnji energetskog sektora koji je poslao General Electric, počelo se raspravljati što ta transakcija donosi u poslovanje hrvatskog dijela Alstoma u Karlovcu, piše Večernji list.
Ipak, riječ je o procesu vrijednom 17 milijardi dolara te se očekuje kako će sve biti dovršeno tek 2015. Dotad se ne očekuju ni veće novosti vezano uz karlovački Alstom, koji je dobitnik brojnih nagrada, i njegovih više od 800 zaposlenika. Novinar Večernjeg lista je o tome razgovarao s direktorom Alstoma u Hrvatskoj, Damirom Vranićem.
–Mi na lokalnoj razini imamo vrlo malo informacija o cijelom procesu. Uglavnom je javnost o svemu izvještavana preko našeg ureda za odnose s javnošću. No, bez obzira na to, zasad se u našem poslovanju nije mnogo toga mijenjalo. U tijeku je proces kojim se tek formira buduće poslovanje korporacije, koje će definirati okvire u kojima ćemo i mi raditi.
VL: U posljednje vrijeme često se naglašavalo kako hrvatski dio Alstoma ima perspektivu i kako je riječ o jednom od najboljih segmenata korporacije.
D. Vranić: Trenutno se nalazimo na polovici naše financijske godine i svi pokazatelji su nam pozitivni. Kako će sve završiti još ne želimo nagađati, no zaposlenost naših kapaciteta je vrlo dobra i svi ugovoreni poslovi obavljaju se prema planu.
Zasad ne vidim nikakvih problema. Osim toga, nije došlo ni do nikakvih turbulencija vezanih uz broj zaposlenika.
VL: Kakav je vaš pogled u buduće poslovanje i nove narudžbe prema Alstomu?
D. Vranić: Također mogu govoriti samo o lokalnom dijelu korporacije. Kod nas je situacija po kojoj zasad imamo dosta posla. Mi bi čak mogli preuzeti i neke nove narudžbe, no kapaciteti u Karlovcu nam to ne dopuštaju.
Jednostavnim riječima rečeno, trebali bi se širiti i graditi nove proizvodne pogone. No zasad, dok se sve u korporaciji ne definira, o tome ne možemo razmišljati. Mi nastavljamo s pripremom projekata, tako da ćemo, ako do proširenja kapaciteta zaista i dođe, biti spremni na nove akcije.
VL: Vjetar u leđa daje vam i informacija o projektu Plomin C. Alstom bi, kao glavni isporučitelj opreme i radova preferentnog ponuditelja japanskog Marubenija, trebao biti angažiran u jednom od najvećih domaćih infrastrukturnih projekata zadnjih godina.
D. Vranić: Dobra je to vijest. Ipak, ona znači tek da je Alstom, kao jedan od mnogobrojnih partnera u tom projektu preferiran. Hoće li do sklapanja posla doći, još je teško reći. S druge strane, ako o tome govorim ne samo kao čovjek iz Alstoma, nego kao građanin Hrvatske, smatram da bio to za sve bilo vrlo dobro.
Vjerujem kako će se pregovori pozitivno razvijati i da će mnogima od nas projekt Plomina donijeti puno dobroga.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu