U izazovima današnjeg vremena koje karakteriziraju konstante promjene, brzi napredak, rast cijena i nedostatak kvalificirane radne snage, poduzetnici se nalaze u neprestanom razmišljanju kako osigurati održivo poslovanje te učestalo razmišljaju o disperziji rizika.
Oni koji su akumulirali određena financijska sredstva, galopiraju prema daljnjem razvoju svoje osnovne djelatnosti, u smislu automatizacije, digitalizacije, energetske neovisnosti, osiguranju odgovarajućih kadrova potrebnih za kontinuitet poslovanja.
Investicije u ruralna područja
Djelatnost koju danas prati strelovit rast cijena, kao i nedostatak radne snage, a koja s druge strane stvara visoko vrijedan output za kojim potražnja i dalje raste jest – građevina. Građevinci, poučeni krizom do prije 15-ak godina, a kako se danas nalaze u vremenu kada su njihove usluge izuzetno tražene, kontinuirano razmišljaju o disperziji rizika, traže nove prilike nastojeći uložiti u još jednu djelatnost koja bi im osigurala likvidnost u vremenu kada se promijene trendovi.
Nerijetko, a opet naslonjeni na svoju osnovnu djelatnost, okreću se ulaganjima u turizmu, obzirom da već imaju osigurano iskustvo u provedbi projekata i potrebne resurse za izvođenje radova, ili dijela radova. Ukoliko su uže specijalizirani, imaju cijeli niz poznatih kooperanata s kojima mogu projekt dovesti do kraja, zatim iskustvo u managementu te kapital ili bar dio potrebnog kapitala (a za drugi, tu je mogućnost kreditnog zaduženja).
Ove poduzetnike susrećemo u potrazi za atraktivnim lokacijama pogodnim za ulaganjima u infrastrukturu koja će se koristiti u turističke svrhe, bilo da su to vile s bazenom, boutique heritage hotel, apart hotel ili nekoliko smještajnih jedinica sa bazenom. Ukoliko se odluče za obalu, teško je pronaći odgovarajuću lokaciju, a u pogledu cijena po četvornom metru, dosegle su svoje maksimume unazad 10-ak godina, i kao takve dižu vrijednost cijele investicije.
Međutim, Hrvatska kojoj je turizam strateška grana, intenzivno radi na razvoju i daljnjim ulaganjima i to u destinacije koje tek želi promovirati, i na taj način podići kvalitetu života stanovnika pojedinog kraja. Pogledajmo samo do jučer neatraktivnu unutrašnjost Dalmacije – Dalmatinsku Zagoru. Po toj regiji počele su nicati atraktivne smještajne jedinice.
Ovo je područje kojeg nije zahvatila betonizacija, te može ponuditi osamu i mir – za one koji teže takvom obliku odmora. Tu je i blizina mora, većih mjesta i blizina izletišta interesantnih za turistička obilaženja. Za one željne outdoor i adrenalinskog turizma, ovo područje je upravo ono što traže.
Tako i ova udaljena područja unutrašnjosti Dalmacije postaju sve više interesantna za ulagače. S jedne strane cijene zemljišta nisu tako visoke, obilje netaknutog prirodnog bogatstva je sve je interesantnije turistima koji osim mira žele i avanturizam, a opet mogu brzo doći i do urbaniziranih sredina i popularnih izletišta.
Dalmatinska zagora kao potencijal
Istražujući unutrašnjost Dalmatinske zagore, zanimljiv produženi vikend proveli smo u okolici grada Knina. Iznenadio nas je pomak u razvoju samog grada u smislu značajnih infrastrukturnih ulaganja kojima se nastoji oživiti turizam. Velika ulaganja koja su provedena iz dostupnih sredstava EU fondova, dovela su do obnova i uređenja starog dijela grada koji se smjestio u podnožju Tvrđave – jedne od najvećih i najstarijih europskih tvrđava.
Dodatno, uređene su šetnice uz rijeku Krku, biciklistička staza, a tu je i priprema za otvaranje ulaza u Nacionalni park Krka. Sve je povezano sa starim dijelom grada Knina, a čije kamene kuće vape za obnovom i uređenjem. Upravo ovakva vizura starog grada podsjeća na mala mjesta Toskane ili naše Istre.
Potaknuti kapitalnim uređenjima koja su omogućila sredstva EU fondova, ovdje se stidljivo pojavljuju privatni investitori i to u prvom redu oni koji su prepoznali prilike, a motivirani su s nekoliko razloga. Cijene starih kamenih objekata su pristupačne – nisu dosegle svoje maksimume i kao takve predstavljaju priliku za investiranje.
Nadalje, obilje prirodnog bogatstva okolice grada Knina predstavlja značajan potencijal za razvoj outdoor i adrenalinskog turizma kojeg promoviraju lokalne agencije i udruge. Smještajni kapaciteti samog grada nisu značajni, ali potencijal za razvoj je velik, osobito u starom dijelu grada.
Taj dio Knina ima veći broj starih kamenih kuća koje su sada ruševni objekti. S druge strane, novouređene kamene stube kojima se mogu obići sve te stare kamene kuće predstavljaju budući turistički dragulj, a na čemu su svoj turizam razvili i već spomenuta Toskana i Istra.
Imali smo priliku susresti i pojedinačne strane ulagače koji su si osigurali takve nekretnine i idu u daljnja ulaganja motivirani potencijalom razvoja s jedne strane i cjenovnom dostupnosti privlačnih mikro lokacija s druge strane. Promatrajući taj stari grad, nismo se mogli oteti osjećaju kako ovdje treba spojiti one ulagače koji traže nove prilike u cilju disperzije rizika, vlasnike koje nude svoje kamene ruine i mogućnost povoljnog financiranja ulaganja u izgradnju smještajnih kapaciteta za razvoj turizma u nerazvijenom području.
Upravo ovaj kraj veliki je potencijal za one koji žele disperziju rizika, a gdje u prvom redu vidimo građevinske poduzetnike, ali i druge koji imaju iste motive. Povoljne cijene nekretnina, atraktivne prirodne ljepote, blizina nacionalnog parka, provedena ulaganja u infrastrukturu koja stvaraju bazu za daljnja privatna investiranja – sve to motivira privatna ulaganja u ovo područje.
Upravo za ovakve investitore osigurana su i povoljna kreditna sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) a koja su dostupna preko razvojne banke HBOR, kroz Program “Investicije posebnih segmenata MSP-ova u okviru NPOO-a”. Investiciju je moguće popratiti kroz duge rokove otplate, poček, a kada je u pitanju turizam – i do tri godine, a što je dovoljno za uhodati poslovanje.
Definitivno, poduzetnici koji žele nove izazove, i spremni su ulagati u diversifikaciju svojih proizvoda kao i disperziju rizika, NPOO je prilika u kojoj mogu pronaći povoljne i stimulativne uvjete za svoj razvoj. Sredstva za investicije iz NPOO-a, poduzetnicima koji ulažu u nerazvijene krajeve, omogućuju da se zaduže upravo po povoljnim uvjetima.