Nakon višemjesečne sudačko-stečajne trakavice vezane uz Dalmacijavino, tvrtka Oštrc u vlasništvu poduzetnika Marinka Zadre konačno je krajem prošlog tjedna od stečajnog upravitelja Perice Martinovića preuzela ključeve splitske tvrtke. Zadro je široj javnosti poznat kao većinski vlasnik Viro grupe, koja u portfelju drži šećerane u Virovitici i Županji i u koje je u proteklih 15 godina investirao više od milijardu kuna u najsuvremenije tehnološke procese.
Obitelj, otkriva za Poslovni dnevnik, baš i nije radosno prihvatila njegovu odluku o kupnji Dalmacijavina, koje je na 11. dražbi održanoj lani platio 70,5 milijuna kuna. No, on je ipak odlučio dugoj listi izazova kojima se bavio u svojoj iznimno bogatoj poslovnoj karijeri dodati još jedan. Zadrin ulazak u proizvodnju pića zapravo i nije potpuno neočekivan. Naime, s Dalmacijavinom godinama je surađivao isporukom više sirovina, poput tekućeg šećera, za njihove proizvodne procese, konkretno za sokove i jaka alkoholna pića. Suradnja datirala još iz 1981., kad je upravljao šećeranom u Sremskoj Mitrovici, a nastavila se nakon što je 2002. preuzeo šećeranu u Virovitici.
Iako Zadro još nije pripravan govoriti o svim detaljima vrlo ambicioznog projekta kojim Dalmacijavinu, kako kaže, namjerava vratiti staru slavu, otkrio nam je neke nove pojedinosti. Uz one znane otprije, da proizvodnju sokova pod brendom Pipi preseljava u vlastitu tvrtku koja se nalazi u Grudama u Bosni i Hercegovini, a proizvodnju vina iz Splita u Drniš, gdje se nalaze vinogradi. S timom suradnika i najstarijim unukom Lukom, inače direktorom tvrtke Oštrc, proteklih mjeseci obišao je nekoliko uglednih talijanskih vinara i proizvođača opreme za vinarstvo. Htio je, kaže, vidjeti kako naši susjedi uspijevaju godišnje rasti i do 30 posto. U Italiji je ugovorio i isporuku opreme za novu vinariju u Drnišu, koja bi, najavljuje, trebala biti gotova do kraja godine.
Riječ je o investiciji u protuvrijednosti pet milijuna eura, godišnjeg kapaciteta tri milijuna litara vina, premda s postojećim vinogradima proizvodnja može maksimalno iznositi do milijun litara. Za zaposlenike koji su se i u stečaju marljivo skrbili o vinogradima i održali ih u punom rodu Zadro ima samo pohvale. Drniš ima izvrsnu poziciju i veliki turistički potencijal, s obzirom na blizinu Nacionalnog parka Krka. "Stoga uz novu vinariju, koja će biti smještena u samom vinogradu te većim dijelom ukopana u teren, što će dati poseban efekt krajoliku, namjeravamo izgraditi i druge sadržaje u kojima će uz vrhunska vina u ponudi biti i Drniški pršut, ali i ostali lokalni gastronomski specijaliteti", iznosi Zadro i dodaje kako je u Italiji čuo samo pohvale o hrvatskim vinima i pršutu.
Vinogradi u drniškom kraju prostiru se na više od 200 hektara uz raspoloživih 30-ak hektara za širenje. Zadro, međutim, vidi mogućnost još većeg okrupnjavanja s obzirom na to da su se dvije vinarije iz susjedstva našle u problemima, morale bi investirati. To su Vinarija Vrgorka iz Vrgorca i Vinoplod iz Šibenika. Udruže li se svi ti potencijali, bit će to vinogradi ukupne površine veće od 1000 hektara. Nije ipak pripravan otkriti cilja li možda kupiti i te vinarije. Tek kaže: "Ne mora se dogoditi preuzimanje, kroz partnersku suradnju moguće je postići konkurentniju proizvodnju, a s njom i bolju tržišnu poziciju". Za vinariju na Hvaru kaže da nije uključena u dugoročne planove Oštrca.
Riječ je o malim kapacitetima i stječe se dojam, ističe, da je netko tamo gradio poligon za raznorazne pokuse, pa bi trebalo uložiti značajna sredstva. Stoga Hvar te skladišno-proizvodni prostor u splitskoj Sjevernoj luci velik gotovo 70 tisuća četvornih metara ostaju do daljnjega na čekanju. Lokacije su vrlo pogodne za turističke sadržaje koji nisu u njegovim projekcijama, hotelijerstvo nije biznis kojim se želi baviti, kaže Zadro i dodaje kako već ima upita više potencijalnih investitora. Uglavnom je riječ o inozemnim tvrtkama, no odlučio je da neće brzati s odlukom. O broju bivših i budućih zaposlenika, ističe, i dalje je nezahvalno govoriti. To će uvjetovati proizvodni proces, kaže Zadro i navodi kako je nedavno u Italiji bio u vinariji koja godišnje sa 15 zaposlenika tržištu isporuči 10 milijuna litara vina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Marinko Zadro je upropastio šećerane koje proizvode 1 proizvod pa što sad ne bi malo za promjenu i koju vinariju…
Uključite se u raspravu