Sudsko odbijanje nagodbe zateklo je Dalekovod usred promjene na čelu Uprave: u utorak je njezinim predsjednikom imenovan Goran Brajdić, dosadašnji član Uprave zadužen za financije, pa su iz kompanije samo poručili da neće komentirati sučevo rješenje.
No, kako neslužbeno doznajemo, u Dalekovodu nisu iznenađeni što je nakon propaloga pokušaja zaustavljanja njihove predstečajne nagodbe na Ustavnom sudu sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mislav Kolakušić nastavio u svojem stilu s odlukom o odbijanju predstečajne nagodbe. Tako je, podsjetimo, prethodno učinio i u slučaju Industrogradnja grupe. Naši izvori navode da je Dalekovod napravio sve što je trebao i mogao da razuvjeri suca, a navodno je prošloga tjedna i pismeno i usmeno sudac upoznat s ključnim podacima koji bacaju posve drukčije svjetlo na cijeli slučaj. Dalekovod je navodno odbacio sve optužbe da bi zajedno s povezanim društvima lažirao tražbine i tako preglasao ostale vjerovike. Sudac je navodno dobio službene papire u kojima stoji da bi nagodba prošla i bez uvjetnih tražbina: na ukupnoj razini za plan bi bilo 87,12 posto glasova, a u trećoj grupi, gdje su svrstani ostali vjerovnici, pa i povezane tvrtke, za plan bi ih bilo nešto više od 57 posto.
"Plan bi bio usvojen potrebnom većinom glasova i da povezana društva Dalekovoda nisu ostvarivala glasove temeljem tražbina po osnovi sudužništva", kaže naš izvor. Dalekovod će se, neslužbeno doznajemo, žaliti Visokom trgovačkom sudu, a moguće je da će ovaj put isto učiniti i dio njegovih vjerovnika. Epilog cijelog slučaja ovisit će tako o odluci VTS-a, a rasplet se kreće između dviju opcija: nagodbe ili stečaja. VTS može ukinuti sučevo rješenje i vratiti predmet ponovno na odlučivanje, uz nalog da se spis dodijeli drugome sucu. Može i potvrditi Kolakušićevo rješenje, a u tom slučaju za Dalekovod više ne bi bilo spasa od stečaja. Zbog toga se izravni utjecaj na sve aktualne slučajeve povezuje s odlukom VTS-a u predmetu Dalekovodove nagodbe. Njegova će uloga, kažu, biti presudna i mnogo šire. U usporedbi s odlukom Ustavnog suda, koja se očekuje po podnešenim prijedlozima za ocjenu ustavnosti predstečajnog zakona, poznavatelji tvrde da će ono što VTS odluči kod Dalekovoda vrijediti i u drugim aktualnim postupcima.
Utoliko je vrlo velika uloga žalbenog suda, pa će na ovaj ili onaj način on presuditi zapravo predstečajnom zakonu. Razloge, objašnjavaju, treba tražiti u tome što prigovori suca Kolakušića u slučaju Dalekovoda, ali i Industrogradnje, nisu specifični, nego standardni i vrijede za mnoge druge predmete, a većinom se tiču prigovora uvjetnih tražbina i preglasavanja ostalih vjerovnika od strane povezanih tvrtki. Po mišljenju suca Kolakušića, u slučaju Dalekovoda posrijedi je nedopuštena nagodba, i to iz razloga koj je naveo na 20-ak stranica, zaključujući da je suprotna prisilnim propisima Ustava RH i javnom moralu građana. Sudac je u zaštitu uzeo vjerovnike kojima su prema njegovu mišljenju umanjena glasačka prava od povezanih tvrtki ili nepostojećih tražbina, ukupno 1,5 mlrd. kn u vrijeme otvaranja postupka.
Od toga se 944 milijuna odnosi na banke, a 549 milijuna na povezane tvrtke. Isto se tiče i 306 mil. kn razlučnih potraživanja na temelju kojih su banke glasovale jer su odrekle prava na odvojeno namirenje u tom postupku, što sudac ne priznaje. Po njemu postoji "razlika od 1,8 milijardi (56,31%) ukupnih tražbina glasova kojima je omogućeno da glasuju za prihvaćanje plana dužnika koji su sami predložili i kojim su stavljeni u povoljniju poziciju u odnosu na ostale vjerovnike".
Nisu oštećeni
Samo tri žalbe vjerovnika
Očekuje se da će u borbu za nagodbu krenuti i pojedini vjerovnici Dalekovoda. Kako navode upućeni, zasad su se pojavile samo tri žalbe vjerovnika, i to protiv Finina rješenja, a nijedna se ne tiče razloga zbog kojih je sudac Kolakušić odlučio proglasiti nagodbu nedopuštenom. Nijedna nije aludirala na problem koji ističe Kokališić: ni sporni vjerovnici, ni oni preglasani, nitko nije koristio pravna sredstva. Kako se nitko od vjerovnika nije dosad žalio, može se pretpostaviti da se nitko ne smatra oštećenim.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Rješenje je odmah zatvoriti vlasnike gubitničkih tvrtki i provesti stečaj.
Iz imovine vratiti dugove i zabraniti vlasnicima gubitničkih tvrtki otvaranje novih tvrtki.
Nije normalno da neko godinama radi i proizvodi gubitke.
Uvijek se tu radi o pljački i korupciji.
Sljediti trag novca !
Sto reci? Lakrdija od sudstva. I lakrdija od Uprave koja je do svega dovela.
Uključite se u raspravu