‘Čuli bismo se s nekom informatičkom tvrtkom koja bi našu ideju mogla pretvoriti u djelo’

Autor: Domagoj Puljizović , 16. prosinac 2024. u 22:00
Pobjednici po kategorijama na kraju 10. izdanja projekta Hrvatska pamet Hrvatskoj okupili su se na pozornici u kino dvorani Avenue Malla/Luka Stanzl/PIXSELL

Projekti ‘uČarapi’, ‘Backyard rentals’ i ‘Poduzeće Actio’ pobjednici jubilarnog natječaja.

Studenti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Vito Katančić, Mislav Katalinić, Stjepan Kalamiza i Domagoj Jurčević s projektom “uČarapi”, Tea Kasumović, Lucija Klemenčić, Ivan Karlović i Šimun Kota s projektom “Backyard rentals”, te Lana Jurković, Nora Jurković i Dora Jureša s projektom “Poduzeće Actio” pobjednici su ovogodišnjeg, 10. po redu natječaja za mlade Hrvatska pamet Hrvatskoj (HPH) u organizaciji Večernjeg lista i Poslovnog dnevika.

Projekt je to koji Poslovni dnevnik i Večernji list grupa već tradicionalno organiziraju, a kako bi potaknula izvrsne studentske ideje, to jest, visokoškolski sektor učinkovito povezala s realnim sektorom i osigurala da mladi pronađu ulagače i uspješno plasiraju svoje zamisli na tržište. Finalisti su predstavili svoje inovativne ideje u tri kategorije: Kapitalni genijalci, Tech transformatori i ESG Horizonti.

Car: Siguran sam da će neki od studenata koje smo danas upoznali u budućnosti biti moji kolege bankari.

Pokazali kreativnost
Projekte je ocjenjivao stručni žiri sastavljen od profesionalaca iz različitih industrija, a natjecatelji su za predstavljanje projekata imali sedam minuta. Program je uvodnim govorom otvorila Ivana Krajinović, CEO Večernji list grupe.

“Hvala svim prijavljenim kandidatima što ste upravo na desetu obljetnicu HPH-a izdvojili dodatno vrijeme za rad na predstavljenim projektima jer znamo da ste zauzeti studijskim obvezama i mnoštvom posla, kao i vašim profesorima i mentorima koji su vam pomogli učiniti ideje boljima.

S aplikacijom za štednju ‘uČarapi’ pobjednici u kategoriji Kapitalni genijalci su Vito Katančić, Mislav Katalinić, Stjepan Kalamiza i Domagoj Jurčević, studenti Ekonomskog fakulteta/Luka Stanzl/PIXSELL

Prateći tržišne trendove, ove smo godine posebno definirali kategorije ESG-a, digitalnih tehnologija, odnosno poticanja financijske pismenosti. Upravo je ESG područje važno za sve industrije, i to snažno zastupamo i u našoj kompaniji. Bilo bi mi jako drago da vaše ideje dođu u realan svijet, da pronađu ulagače i da njima poboljšate naše društvo”, istaknula je Krajinović.

Pobjednici u sve tri kategorije osvojili su novčane nagrade u iznosu od 1500 eura, koje je osigurala Raiffeisen banka čiji je predstavnik Igor Car ovom prigodom istaknuo:

“Studenti su danas pokazali kreativnost, znanje i snalažljivost. Ugodno sam iznenađen svim predstavljenim radovima te sam iznimno sretan što je RBA nagradila najbolje. Nadam se da će osvojene novčane iznose pametno iskoristiti, a siguran sam da će neki od studenata koje smo danas upoznali u budućnosti biti moji kolege bankari. Svi u svojim redovima trebamo takve mlade ljude”, poručio je izvršni direktor upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u RBA.

7

minuta imali su timovi za predstavljanje projekta pred članovima žirija

Pobjednici u kategorijama Tech transformatori i ESG Horizonti dobili su školarinu za trotjedni International Summer School program Zagrebačke škole ekonomije i managementa. Kategorija Kapitalni genijalci bila je posvećena projektima koji promiču financijsku pismenost i štednju za mirovinu.

Ocjenjivački sud ove kategorije činili su Nataša Hrabar Kaštelan, voditeljica Odjela prodaje, marketinga i odnosa s javnošću u AZ mirovinskim fondovima, Tomislav Kesić s Katedre za financije i računovodstvo Zagrebačke škole ekonomije i managementa te Igor Car, izvršni direktor upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u Raiffeisen banci.

Studenti koji su se natjecali u ovoj kategoriji bili su Vito Jelčić, Mario Jurić i Gabriel Kekić s aplikacijom za kupnju i prodaju nekretnina “Share with us”, zatim Lara Komparić, Stella Knežević i Marcela Korak s aplikacijom “FinEd” koja osnovnoškolcima i srednjoškolcima pomaže unaprijediti financijsku pismenost te Vito Katančić, Mislav Katalinić, Stjepan Kalamiza i Domagoj Jurčević s aplikcijom za štednju “uČarapi”. Studenti putem nje mogu platiti ulaznicu za koncert omiljenog izvođača ili pak obrok u menzi, pri čemu dio iznosa automatski uplaćuju u izabrani štedni fond.

U kategoriji Tech transformatori Tea Kasumović, Lucija Klemenčić, Ivan Karlović i Šimun Kota predstavili su se projektom ‘Backyard rentals’, aplikacijom za iznamljivanje vrtne opreme za uređivanje dvorišnih i vanjskih prostora/Luka Stanzl/PIXSELL

Po mogućnosti u RH
“Osvojenih 1500 eura pomoći će nam za napredak projekta, a čuli bismo se s nekom informatičkom tvrtkom koja bi našu ideju bila sposobna pretvoriti u djelo jer u sebi, pored ostalog, ima uključeno i online plaćanje. Riječ je o robusnoj aplikaciji koju nije jednostavno razviti.

Zajedno s njima pokušali bismo se plasirati na tržište, po mogućnosti u Hrvatsku. Koliko god da je naše tržište u tom segmentu loše, vidio sam negdje podatak da smo još u gornjoj polovini ocijenjenih mirovinskih sustava u Europi. Mislim da se ni u ostatku europskih država studentski rad ne uračunava, a ne studiraju mnogo kraće od nas, pa mislim da osim na domaćem tržištu s našim proizvodom imamo veliku šansu i u Europi.

Naš proizvod primjenjiv je svugdje jer je međugeneracijska solidarnost svugdje uvedena, a demografska situacija je takva da ima sve manje radnika i sve više umirovljenika”, kazao je Jurčević.

Ivana Krajinović, CEO Večernji list grupe, s pobjednicama u kategoriji ESG Horizonti – Lana Jurković, Nora Jurković i Dora Jureša predstavile su neprofitno poduzeće ‘Actio’ usmjereno na inkluziju osoba s razvojnim poteškoćama i invaliditetom u svakodnevne društvene aktivnosti putem radionica//Luka Stanzl/PIXSELL

Kategorija Tech transformatori fokusirala se na tehnološke inovacije i digitalna rješenja. Ocjenjivački sud u ovoj kategoriji činili su Branimir Spajić, direktor Odjela za financijske odnose s korisnicima u Hrvatskom Telekomu, Ivan Mlakić, voditelj tima testiranja u tvrtki Atron, te Tomislav Lacković, specijalist za projekte i prodaju u tvrtki Eccos inženjering.

Studentice Barbara Jurić, Lea Kikić i Kristina Kamenjašević žiriju su predstavili aplikaciju Pegla, za sve one koji koji zbog posla ne stignu oglačati odjeću, studenti Juraj Ivanković, Isabela Hokman, Matija Herman i Leo Hemen aplikaciju “Pettraveling” koja povezuje one koji žele ili moraju otputovati i nemaju kome ostaviti svoje kućne ljubimce s onima koji su ih spremni pričuvati, a Tea Kasumović, Lucija Klemenčić, Ivan Karlović i Šimun Kota predstavili su se projektom “Backyard rentals”, aplikacijom za iznamljivanje vrtne opreme za uređivanje dvorišnih i vanjskih prostora.

3

kategorije natjecanja bile su: ESG Horizonti, Tech transformatori i Kapitalni genijalci

Projekt prenamjene šminke
Kategorija ESG Horizonti bila je usmjerena na projekte koji promiču održivost, zaštitu okoliša i društvenu odgovornost. Ocjenjivački sud u ovoj kategoriji činili su Ivana Perić Dragun iz službe pravnih i kadrovskih poslova Plinacroa, Jasmina Ranilović, direktorica projekata i primijenjenih istraživanja u Podravki, te Bruno Židov, vodeći istraživač u Odjelu za energetsko i klimatsko planiranje u Energetskom institutu Hrvoje Požar.

Studentice Mirta Raič, Josipa Norac-Kevo, Anamaria Runtas i Sara Sredić predstavile su “Eco Diamond”, svoju tvrtku za proizvodnju održivog nakita i modnih dodataka od recikliranih materijala. Monika Horvatin, Valentina Horvat, Tea Leona Horvat i Niko Horvat s projektom “Make Up Art”, prenamjene šminke kojoj je prošao rok trajanja u visokokvalitetne vodene koje bi se koristile na umjetničkim radionicama te Lana Jurković, Nora Jurković i Dora Jureša svoje neprofitno poduzeće “Actio” usmjereno na inkluziju osoba s razvojnim poteškoćama i invaliditetom u svakodnevne društvene aktivnosti putem radionica.

“S obzirom na to da podržavamo HPH projekt od samog početa, drago nam je što svake godine možemo vidjeti sve bolje projekte. Namjena je da mladi ljudi imaju priliku izložiti svoje ideje, a ono što je zaista važno je da velik broj tih projekata, pa i iz početnih godina HPH inicijative, doista zaživi. Danas možete svjedočiti kompanijama koje su sve te ideje pretočile u svoj posao. Dapače, čak su i izvoznici tih ideja. Dečki koji stoje iza projekta ‘uČarapi’ prepoznali su važnost štednje u mladosti za buduću mirovini. Korisnici njihove aplikacije tako će malim uplatama na duži rok moći očekivati lijepu mirovinu u kojoj će moći uživati”, istaknula je Hrabar Kaštelan.

Malo iznenađenje za članove stručnog žirija, ali i brojne natjecatelje i publiku u Avenue Mallu bio je glazbeni program s nastupom zbora/Luka Stanzl/PIXSELL

Komentirajte prvi

ORGANIZATOR
Glavni partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner

New Report

Close