Svoje viđenje aktualne politike gospodarenja otpadom na konferenciji Waste management Poslovnog dnevnika dali su i bivši ministri. Zaključak jest, bez obzira na to tko govori, a svaki od njih dolazi iz različitih političkih opcija, da još imamo mnogo posla da bi bili uspješni u gospodarenju otpadom i politikama zaštite okoliša.
Mirela Holy, bivša ministrica zaštite okoliša i prirode, na trenutačno upravljanje gleda s mnogo pesimizma. “Vozimo se tračnicama koje nas velikom brzinom voze u propast”, poručuje dodavši da kada je riječ o politikama zaštite okoliša moramo imati “drugačiji pristup i inovativne poglede”. Holy je pritom vrlo kritična prema radu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
“Kosa na glavi mi se digne kada slušam o uspješnosti Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koja se mjeri po tome koliko iz godine u godinu povećavaju ulazne svote koje ulaze u Fond. Budimo realni, Fond je temeljni financijski instrument politike zaštite okoliša u Hrvatskoj. Ako se njegovi novci iz godine u godinu ne smanjuju to je temeljni dokaz da realizacija politike zaštite okoliša u Hrvatskoj nije dobra. Ako na dobar način implementiramo politike zaštite okoliša onda bi se automatski iznosi Fonda trebali smanjivati. Tu nam je nužna promjena paradigme”, poručuje Holy upozoravajući da je vrlo loša ideja graditi Centar za gospodarenje otpadom po MBO tehnologiji, a kakav bi trebao niknuti i u Zagrebu.
“Stvari su se u međuvremenu promijenile. Nadam se da Hrvatska ima spremnosti biti progresivnija po pitanju implementacija tehnologija zaštite okoliša i gospodarenja otpadom, a ne da realiziramo tehnologije koje se već sada pokazuju zastarjelima”, poručuje.
Tomislav Ćorić, bivši ministar gospodarstva i zaštite okoliša, te aktualni viceguverner Hrvatske narodne banke, odgovara bivšoj ministrici da Hrvatska ne može biti progresivnija. “Vaša bi nada trebala biti utemeljena u nečemu. Trenutačno imamo sedam centara za gospodarenje otpadom (CGO) u realizaciji te tri u radu. Znate i sami što znači promjena tehnologije”, upozorava Ćorić koji također napominje da gospodarenje otpadom u Hrvatskoj pati od brojnih mana.
“Ono je ostavljeno jedinicama lokalne samouprave i županijama (JLS) koje na to nisu bile spremne, niti su još uvijek”, kaže Ćorić dodajući da politike i ciljeve vezane uz otpad nije moguće provoditi u kratkom roku.
Slaven Dobrović, bivši ministar zaštite okoliša i energetike, kaže da bi, da se na samo pet minuta vrati na čelo ministarstva, uveo odlagališnu taksu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu