Cijene stoke, peradi i stočnih proizvoda su porasle za 23,4 posto, dok su cijene biljnih proizvoda pale za 4,5 posto.
Na pad cijena biljnih proizvoda, kako navode statističari, utjecao je veliki pad cijena žitarica, za 40 posto i uljarica, za 32,6 posto.
Istodobno su porasle cijene u skupini vina (za 11,6 posto), povrća, cvijeća i sadnica (za 11,5 posto) te voća (za 24,9 posto). Cijene su porasle i u svim ostalim skupinama biljnih proizvoda.
U skupini proizvoda koji imaju najveći udio u stočarstvu u usporedbi s istim tromjesečjem 2022., najviše su porasle cijene svinja (za 36,3 posto), mlijeka (za 26 posto), goveda (za 9,7 posto) te konzumnih jaja (za 48,8 posto).
U svim ostalim skupinama u stočarstvu cijene su porasle.
Cijene dobara i usluga za tekuću uporabu u drugom tromjesečju ove godine u usporedbi s istim lanjskim razdobljem su pale za 10,5 posto, a na taj je pad, kako navode iz DZS-a, utjecao pad cijena energije i gnojiva.
Tako su cijene energije pale za 27,1 posto, a gnojiva za 32,6 posto.
Istodobno su cijene sjemena i sadnog materijala porasle za 11,3 posto, sredstava za zaštitu bilja za 4,7 posto, veterinarskih usluga za 7,4 posto, stočne hrane za 1,1 posto itd.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu