Cijene građevinskog materijala skočile i ‘do 100 posto’. Vlada razmatra ograničenja

Autor: Poslovni.hr , 26. veljača 2025. u 09:35
Foto: Marijan Susenj/Pixsell

Uz visoke cijene građevnog materijala taj je sektor suočen s još dva izazova – nedostatkom privatnih investicija i nedostatkom radne snage.

Građevinski sektor u Hrvatskoj već je godinama suočen s problemom nedostatka radne snage, no građevinari kažu da ih sada najviše muče visoke cijene materijala. To se odražava i na cijene nekretnina zbog čega u Vladi razmišljaju i o ograničavanju cijena građevnog materijala.

Gradi se na sve strane, no već pri nabavi materijala svima je jasno da će konačni troškovi – bilo da je riječ o cesti, kući ili zgradi – biti veći nego prije nekoliko godina. 

Branislav Brizar, vlasnik tvrtke ING-GRAD, kaže da građevinari materijale uglavnom mogu nabaviti na vrijeme, no problem im predstavlja rast ili zadržavanje cijena na visokim razinama, koje se nakon pandemije i početka rata u Ukrajini nisu vratile na predkrizne godine.

“Imate materijala koji su poskupili 15 pa i do 100 posto“, kazao je Marsel Freidl, član Uprave gađevinske kompanije Texo Molior.

Ministar Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, objašnjava da bi rješenje moglo biti ograničavanje cijena građevnog materijala. 

“Ono što smo vidjeli je da je rast cijena cementa u Hrvatskoj visok, da je rast cijena stakla. Vidjet ćemo možemo li i u kojoj mjeri povući određene mjere kako bismo omogućili ili ograničili taj rast cijena koji u konačnici doprinosi povećanju cijena nekretnina u Hrvatskoj”, dodaje.  

Uz visoke cijene građevnog materijala taj je sektor suočen s još dva izazova – nedostatkom privatnih investicija i nedostatkom radne snage. U njemu radi 150 000 ljudi, no zbog sve više posla, godišnje nedostaje od osam do devet tisuća radnika. I u takvim uvjetima ostvaruju se dobri rezultati. 

“Povećanje u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu, od 15 do 30 posto i svim ovim mjerama stambene politike, infrastrukturnih objekata i stambene izgradnje nastojat će se taj građevinski sektor održati na životu, odnosno da svi ti pokazatelji i u narednom periodu budu onakvi kakvi su bili i do sada”, istaknula je Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet.     

Bliža budućnost trebala bi biti u znaku rasta, no u zraku visi upozorenje – jer u nekim europskim zemljama već dolazi do stagnacije, što bi se u nekom trenutku moglo dogoditi i kod nas, piše HRT.

Komentirajte prvi

Još vijesti

New Report

Close