“Čak 280 cementara u Europskoj uniji koristi gorivo iz otpada pri čemu su supstituirale čak 95 posto svojih potreba za energentima”, kazao je Čajič pa dodao da Austrija, Njemačka, Češka i Poljska imaju najveću stopu zamjene izvornog energenta gorivom iz otpada u svijetu.
“Proizvodnja krutog goriva prenamjenom otpada, to jest, njegovo energetsko korištenje predstavljaju sofisticiranu tehnološku alternativu tradicionalnim spalionicama komunalnog otpada”, zaključio je.
Inače, Saubermacher grupa osnovana je 1979. godine u Grazu, posluje u 8 država godišnje i broji ukupno 3600 zaposlenih. Uz Austriju, prisutna je na hrvatskom, češkom, slovenskom, mađarskom, njemačkom, slovačkom te na sjevernomakedonskom tržištu. U 77 postrojenja za obradu otpada tvrtka preradi 3,5 milijuna tona otpada godišnje, a lani je ostvarila oko 450 milijuna eura konsolidiranog prihoda.
“Imamo 57 aktivnih kompanija i 19 javno-privatnih partnerstva s općinama, a koja su usmjerena na prikupljanje komunalnog otpada u više država”, istaknuo je Čajić pa podjetio da je u studenom 2023. godine tvrtka takvo partnerstvo potpisala s Tetovom, drugim po veličini sjevernomakedonskim gradom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu