Prema podatcima Europske komisije o umirovljenju, u Europskoj uniji trenutačno se u mirovinu najranije ide na Malti, i to u dobi od 62 godine, slijedi Latvija sa 62 godine i devet mjeseci te Češka, gdje muškarci u mirovinu mogu sa 63 godine, a žene između 58. i 62. godine života.
Prema trenutačno važećem Zakonu o mirovinskom osiguranju, muškarci u Hrvatskoj pravo na punu starosnu mirovinu stječu s navršenih 65 godina života i najmanje 15 godina radnog staža. Žene u mirovinu mogu nešto ranije nego muškarci, no svake se godine dobna granica i za njih povećava uz tendenciju izjednačavanja dobi za umirovljenje među spolovima. Tako 2018. godine u mirovinu mogu tek žene s navršene 62 godine starosti, uz 15 godina staža.
Republike Hrvatske planira reformu koja bi značila da će hrvatski radnici od 2028. godine u punu mirovinu moći tek s navršenih 67 godina. Takva je odluka, objašnjavaju u Vladi, posljedica demografskih kretanja i sve duljeg životnog vijeka te je u skladu s realnošću u Europskoj uniji.
No, nakon 2020. većina zemalja planira izjednačiti životnu dob za žene i muškarce. Tako su razvijene europske zemlje predvidjele podizanje dobne granice prema 67 godina, dok se tranzicijske zemlje uglavnom drže granice od 65 godina, piše Glas Slavonije.
Najrestriktivnije uvjete za odlazak u mirovinu ima Irska, trenutačno "obećana zemlja" za Hrvate, koja već od 2028. godine podiže dobnu granicu za odlazak u mirovinu čak na 68 godina života, a već sada je za mirovinu nužno imati 66 godina. S druge strane, Austrija je još jedna od rijetkih država u kojima žene u mirovinu mogu već sa 60 godina starosti.
No, vrlo je zanimljiva i usporedba iznosa mirovina. Tako se među zemljama u kojima su prosječne mirovine najviše ističe Luksemburg. Radnici tamo nakon odlaska u mirovinu tek počinju uživati, i to vrlo bezbrižno jer prosječno dobivaju 13.500 kuna mjesečno. I dok je hrvatski prosjek mirovine oko 2400 kuna, mnogi umirovljenici dobivaju upola manje. Istovremeno je prosječna mirovina u Njemačkoj oko 9400 kuna, u Norveškoj 11.300 kuna, Nizozemskoj 8400 kuna, u Francuskoj samo 4800 kuna, Irskoj 7050 kuna, u Portugalu i Poljskoj oko 1500 kuna, dok je u susjednoj Mađarskoj prosječna mirovina samo oko 700 kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Zivjela Europa! :)))))}))))))))))}))))))))))))))
Uključite se u raspravu