Nisu uključeni u procese strateškog planiranja. Nisu raspravljali o razvojnim programima Uprave, a već donesene nisu ocjenjivali. Nisu raspravljali o uspješnosti Uprave s obzirom na poslovne ciljeve. Uprava ih nije izvješćivala o rentabilnosti poslovanja i poslovnoj politici.
Nisu zahtijevali kontrole poslovnih aktivnosti, niti ispitivali financijsku dokumentaciju, primjerenost naknada Uprave. Oni su Nadzorni odbor biogradskog komunalnog poduzeća Bošana, jedne od tvrtki lokalnih jedinica u kojima je Državni ured za reviziju proteklih mjeseci snimao učinkovitost rada NO-a.
Pao i Makarski komunalac
Tolike primjedbe možda i ne čude jer ni zadaće, ovlasti, odgovornosti, kriteriji za imenovanja, pravila za sukob interesa, nisu uređeni u pisanom obliku. Neprolaznu ocjenu, ali s nešto manjim brojem nepravilnosti, dobio je i Nadzorni odbor Makarskog komunalca. Ni u toj tvrtki nisu doneseni strateški planovi, neki članovi NO-a nemaju odgovarajuće kvalifikacije, a direktora je imenovala skupština (ne NO), i to bez natječaja. NO Bošane je mahom prihvatio primjedbe i obećao se popraviti ističući kako se na uređenju pojedinih segmenata već radi.
Hoće li to rezultirati i češćim sjednicama NO-a, jer su u 2014. i 2015. održali po jednu jedinu, pa je unatoč nevelikim mjesečnim iznosima nagrada za predsjednika i članove NO-a (500 i 300 kuna) ispalo da su za jednu sjednicu dobili 6000 odnosno 3600 kuna. Ukratko, "uloženo vrijeme, trud i odgovornost nisu bili primjereni obavljanim poslovima", zaključili su revizori. Isto su zaključili i kod triju tvrtki iz Splita koje nadzornike također plaćaju mjesečno (i to znatno više), pa im je naloženo preispitivanje visine nagrada.
Split 'široke ruke'
Mjesečna nagrada za članove NO-a Splitske obale i Stano-uprave je neto 1900 kuna, a u Županijskim cestama Split predsjednik NO mjesečno dobiva 90% prosječne plaće u društvu (3971 kn), potpredsjednik 60% (3320 kn) te članovi 50 posto (2380 kn). Tako su Županijske ceste Split 2014. i 2015. članovima NO-a ukupno isplatile 346.324 kuna neto, a da su nagrađivani po održanoj sjednici, nagrada bi bila znatno manjih 129.881 kunu.
Kod Splitske obale nadzornicima je isplaćeno 114.000 kuna, a po održanoj sjednici pripalo bi im 45.600 kuna, dok je kod Stano-uprave plaćeno neto 228.000, a po održanoj sjednici trošak bi bio 123.500 kuna. Očito je da i najnoviji nalazi učinkovitosti nadzornika idu u prilog kritičarima koji smatraju da način poslovanja komunalnih poduzeća zahtijeva rekonstrukciju, odnosno da dio tvrtki u vlasništvu gradova treba privatizirati, a dio uključiti u lokalne proračune.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nadzorni odbori su tu, da uz “simboličnu naknadicu” zažmire kada god treba, na rad Uprave, ponekad i na očigledne propuste i lopovluke
Služe samo za plaćanje “izborne rente” (financijske obveze svakog “izabranog” direktora)….
I pojeo vuk magare! Lokalna komunalna društva i onako služe kao hranilišta za uhljebe!
Uključite se u raspravu