Čeka li nas inflacija ove jeseni?

Autor: Poslovni.hr , 26. srpanj 2021. u 15:14
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Mirjana Čagalj, potpredsjednica HGK, u N1 Studiju je govorila o poskupljenju svega u Hrvatskoj, a posebno građevinskog materijala.

Na pitanje čeka li nas inflacija najesen, odgovara – ne.

“Ima nekih malih pokazatelja, no ne takvih da bismo mogli tvrditi da će doći do goleme inflacije”, rekla je Mirjana Čagalj za N1.

Ona naglašava kako je građevinski materijal istinski poskupio.

“Od studenog, kada pratimo kretanje cijena, između 80 i 200 posto poskupjeli su željezo, bakar i aluminij. Željezo 150 posto, od 3.8 na 8.6 eura, bakar od 2 i nešto eura do 4.14 po kilogramu, a došlo je i do povećanja cijena osnovnih polipropilenskih proizvoda, sastojaka za cijevi, od 800 do 2200 eura po toni. Ijedan građevinski projekt teško može uspjeti.

To se dogodilo zbog poremećaja cijena nafte, smanjene proizvodnje i sada velike potražnje. Nitko prije skakanja cijena nije to mogao predvidjeti, pa su u problemu oni koji su prije dogovorili poslove”, rekla je Čagalj.

Rekla je kako oni rade tome da projekti ne staju.

“Komuniciramo s Vladom, odakle imamo pozitivne povratne informacije. Ministarstva smo upozorili na povećanje cijena, a dobili smo informacije na koje se to načine može regulirati – kroz Zakon o obveznim odnosima i Zakon o javnoj nabavi.

Sadašnja se regulativa mora poštovati, se ona ubuduće mora promijeniti”, rekla je Čagalj.

Bolje je regulirati cijenu određenih stvari nego izgubiti izvođača

Oko obnove Zagreba dogodit će se da nijedan izvoiđač neće potpisati nepromjenjivost cijene, istaknula je.

“Hrvatske vode su brzo reagirale u dogovoru s regulatornom agencijom i dali su uputstva na koji će način oni regulirati cijene – a velik broj projekata koji se odvija također treba regulirati. Ako građevinske firme izađu iz projekta, na idućem ćemo natječaju dobiti mnogo veće cijene. Bolje je regulirati cijenu određenih stvari nego izgubiti izvođača.

Kada se donosio Zakon o obnovi, država je regulirala maksimalnu cijenu. Neće se uplitati u javna nadmetanja, ali može pomoći, kao što je pomagala tvrtkama za vrijeme pandemije.

Njemačka je donijela naputak da poduzeća, ako zbog nabave materijala zakasne s rokovima, neće biti penalizirani, a slično su radile i druge europske zemlje”, kazala je Čagalj.

Što se tiče daljnjih promjena cijena – hoće li cijene i dalje rasti, hoće li padati, ona kaže:

“To je burzovna roba i s obzirom na sadašnja kretanja nafte, ne vjerujem da će padati. Za sada su krivulje vrlo eksponencijalnog rasta i ne vjerujem da će ići prema padu.

Zakon o obveznim odnosima i Javnoj nabavi – treba izmijeniiti nepromjenjivost cijena, jer se inače neće javljati na natječaje”, rekla je Mirjana Čagalj.

Komentari (1)
Pogledajte sve
Objava čeka odobrenje

New Report

Close