Carinski inspektori u privatnom smještaju pronašli samo 207 ilegalaca

Autor: Marija Crnjak , 22. rujan 2016. u 15:37
Do 15. rujna proveli nadzor nad 834 objekta/Slavko Midžor/PIXSELL

U sektoru ističu kako će umjesto represije znatno učinkovitija biti metoda ‘mrkve’, odnosno osiguranje što povoljnijeg okruženja za poduzetnike u turizmu.

Carinska inspekcija, koja je ove godine od turističke inspekcije Ministarstva turizma preuzela nadzor nad naplatom boravišne pristojbe i neregistrirane djelatnosti u pružanju usluga najma, od početka godine ulovila je tek 207 ilegalaca, doznaje se u Carinskoj upravi Ministarstva financija.

To je sitna brojka u odnosu na registriranih 900-tinjak tisuća kreveta u privatnom smještaju, pogotovo nakon najava Ministarstva turizma da će nadzor nad ilegalcima biti jači i efikasniji uvođenjem eVisitora, središnjeg informacijskog sustava koji će ih lakše prokazati uz pomoć online oglašavanja. Dok jedni smatraju da treba pojačati nadzor, u sektoru ističu kako će umjesto represije znatno učinkovitija biti metoda "mrkve", odnosno osiguranje što povoljnijeg okruženja za poduzetnike u turizmu.  Kako su nam objasnili u Carinskoj upravi, njihovim je službenicima osiguran pristup e-Visitoru, što im koristi u nadzoru obračuna, naplate i uplate boravišne pristojbe te nadzoru neregistrirane djelatnosti u području pružanja usluga najma.

 

Pinezić

Umjesto inspekcija, treba motivirati poduzetnike da uđu u sustav i dižu kvalitetu.

"Do 15. rujna Carinska uprava provela je nadzor nad 834 objekta za koje je postajala sumnja u obavljanje nelegalne djelatnosti te je u 207 slučajeva utvrđena nepravilnost, odnosno utvrđeno je da pružatelji usluga nisu registrirani. Protiv njih su izdani prekršajni nalozi, naplaćene novčane kazne te poduzete mjere zabrane obavljanja djelatnosti", kažu nam u Carinskoj upravi. Nedjeljko Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog turizma pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, podsjeća da je inspekcijski nadzor u toj djelatnosti uvijek problematičan jer uključuje ulazak u tuđe domove, što se ne može činiti samo tako.

"Stoga inspekcijski nadzor nije učinkovit u suzbijanju ilegalnog smještaja kojeg u Hrvatskoj ima, ali sve manje jer sve više poduzetnika procjenjuje da im se više isplati ulazak u sustav. Treba ih poticati na to. No, umjesto toga, primjerice, događa se da su mali poduzetnici u turizmu pod sve većim pritiskom za dodatna plaćanja nameta, najčešće za komunalne usluge, i to ih demotivira", kaže Pinezić.

Komentirajte prvi

New Report

Close