Prema najnovijem istraživanju austrijskog društva za upravljanje potraživanjima i rizicima Acredia, 83 posto hrvatskih tvrtki suočilo se s praksom da im kupci nisu platili račun na vrijeme u posljednjih 12 mjeseci.
“Vrlo velik broj poduzeća koja se susreću s kašnjenjem u plaćanju zabrinjavajući je signal tržištu. Kada znamo da velika većina nema zaštitne mehanizme poput osiguranja potraživanja, jasno je koliko je poslovanje ranjivo. Upravo u takvom okruženju upravljanje rizicima postaje ključno za očuvanje likvidnosti i stabilnosti,” smatra član uprave društva Acredia Michael Kolb.
Bez osiguranja
Iako je kašnjenje sveprisutno, čak 84 posto firmi nema ugovoreno osiguranje potraživanja, napominju iz Acredije i dodaju kako više od dvije trećine ispitanih svojim klijentima omogućuje rokove plaćanje od 30 i više dana.
Glavni izvori rizika za tvrtke su veliki troškovi resursa i konkurencija, a prema istraživanju, u odnosu na 2023., poduzeća danas troškove resursa i poremećaje u opskrbnom lancu percipiraju kao manji rizik za poslovanje iako ti faktori i dalje predstavljaju izazove.
“S obzirom na rastući broj kašnjenja u plaćanju i činjenicu da većina poduzeća nema osiguranje potraživanja, strateško upravljanje rizicima postaje ključno za očuvanje financijske stabilnosti. Pravilno prepoznavanje i ublažavanje rizika omogućuje poduzećima bržu prilagodbu tržišnim promjenama te očuvanje likvidnosti i konkurentnosti, čak i u uvjetima povećane neizvjesnosti”, rekao je Kolb.
Acredia navodi kako tek 16 posto tvrtki koristi kreditno osiguranje, približno isto kao i 2023. godine. Da, unatoč istraživanju, situacija s ekonomske strane ipak nije toliko zabrinjavajuća, vjeruje poslovni savjetnik Nikola Nikšić.
“Kad pogledamo Finine podatke, govorimo o padu broja blokada i neizvršenih obaveza u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Razloga za uzbunu ima, ali oni nisu vezani za ekonomiju već isključivo za poslovnu etiku”, pojasnio je stručnjak.
Neravnopravan položaj
Prema njegovom mišljenju, nije za pohvalu kada velike i uspješne tvrtke stave rok plaćanja od 90 dana dok je europska preporuka 30. Lani je bilo riječi o tome kako će Europska komisija pokušati uravnotežiti neravnopravan položaj velikih kompanija u odnosu na male jedinstvenim pravilom da rok plaćanja bude najviše 30 dana u svim državama članicama.
Iz Komisije su prošle godine upozorili da je u EU svaki četvrti bankrot rezultat kašnjenja u plaćanjima, a glavni razlog prekoračenja rokova je neravnopravnost u pregovaračkoj moći između velikih i moćnijih kompanija nauštrb manjih dobavljača. Upitan kako se tvrtke mogu najbolje zaštiti, Nikšić predlaže dobro istražiti sve s kojima se surađuje.
“Ključna je prevencija koja se može postići samo dobrom kompetencijom ljudi zaduženih za taj segment. O svojim tržišnim partnerima morate znati više nego o sebi, a dobro je što danas to zaista i možete. Javno su na internetu dostupni brojni podaci, a tu su i poslovni mediji te eventi na kojima se mogu uspostaviti korisni kontakti”, zaključio je Nikšić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu