Od 16.408 pravnih osoba koje su krajem ožujka bile u blokadi 80 posto ih je neprekidno blokirano 120 dana i više. Još je veći udjel tih tvrtki u iznosu duga blokiranih; od ukupno 14,5 milijardi kuna neplaćenih obveza državi i svim ostalim vjerovnicima na tvrtke blokirane više od četiri mjeseca odnosi se čak 90 posto ili 13,16 milijardi.
Finina analiza pokazuje da se od toga 2,25 milijardi kuna odnosi na dug državnom proračunu, oko 130 milijuna je dug lokalnim jedinicama, a najveći dio, 10,78 milijardi, neplaćene su obveze prema ostalim vjerovnicima. Kod tih je pravnih osoba bilo zaposleno 8090 radnika, što je nešto više od polovice broja zaposlenih u insolventnim pravnim osobama. Najveća koncentracija iznosa blokade pritom je kod pravnih osoba bez zaposlenih. Kako ističu u Fini, više od 70% insolventnih pravnih osoba, na koje se odnose dvije trećine iznosa neizvršenih osnova, krajem ožujka nije imalo zaposlenih.
Na insolventne pravne osobe koje zapošljavaju jednoga ili dva radnika odnosi se manje od četvrtine duga, a na one s tri i više zaposlenih (njih 615) samo 9,1% ukupnog iznosa prijavljenih neizvršenih osnova za plaćanje. Među tvrtkama blokiranima 120 i više dana prednjače one s područja Grada Zagreba, sa 6,8 mlrd. kuna dospjelih obveza, a slijede ih one iz Splitsko-dalmatinske županije s dvije milijarde kuna duga.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu