Budućnost su zgrade koje same za sebe proizvode energiju

Autor: Darko Bičak , 18. travanj 2013. u 22:00
U Hrvatskoj statistike govore da zgrade konzumiraju 43 posto energije/FOTOLIA

Procjenjuje se da zgrade troše otprilike 30 do 40 posto svjetske energije i proizvode otprilike 35 posto stakleničkih plinova u EU.

U doba sve skupljih energenata i sve većeg onečišćenja okoliša, enertetska učikovitost se nameće kao nužnost u svim sektorima ljudskog djelovanja. To je posebno važno u zgradarstvu na koje otpada i više od trećine ukupne potrošnje energije. Niskoenergetske zgrade troše tri do četiri puta manje od klasičnih zgrada, a cijena im je veća za svega 15 do 25 posto, stoga je financijska korist takvih zgrada prilično značajna. Uz to, pojedine banke u Hrvatskoj nude zelene kredite po povoljnijim uvjetima odnosno nižim kamatama. Mogući su i određeni poticaji od općina, gradova i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Zelena gradnja
Snježana Turalija, izvršna direktorica Savjet za zelenu gradnju u Hrvatskoj navodi da građevinska industrija ima veliki utjecaj na prirodni okoliš. Stoga, dodaje, nameće se rješenje u vidu "zelene gradnje" kao odgovor na potrebu zaštite okoliša i uštedu energetskih resursa. Zelena gradnja odnosi se na cjeloviti proces osmišljavanja, izvedbe, održavanja, korištenja i obnove objekata temeljene na principu održivosti. To se odnosi na čitav niz koraka, od iskorištenja građevinskog zemljišta, zbrinjavanja građevinskog otpada, povezanosti sa susjedstvom i servisima dostupnim korisnicima, načina i količine potrošnje voda, do rješenja vezanih za krajobraz i ambijent interijera, odabir i način upotrebe materijala, emisiju stakleničkih plinova iz objekta, energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije."Procjenjuje se da zgrade troše otprilike 30 do 40 posto svjetske energije i proizvode otprilike 35 posto stakleničkih plinova u EU.

U Hrvatskoj statistike govore da zgrade konzumiraju 43 posto energije što je čak i više od svjetskog prosjeka, dok u nekim zemljama kao što je Velika Britanija, energetska potrošnja zgrada prelazi 50 posto nacionalne energetske potrošnje. Kroz čitav životni ciklus zgrade, 84 posto energije koristi se za upravljanje zgradom, 12 posto iskorišteno je za proizvodnju i prijevoz građevinskog materijala i na samu izgradnju, te četiri posto odlazi na održavanje i obnovu", pojašnjava Turalija. Dodaje da su iskustva Uprave i članica Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj više nego pozitivna u smislu opće prepoznatljivosti potrebe za uštedom energije u zgradarstvu, kako u privatnom tako i javnom sektoru, ali nastavno i na zakonsku regulativu koja potiče certificiranje zgrada prema energetskoj učinkovitosti. Očekuje se daljnji porast cijena energenata i u našoj zemlji te svjesnost o potrebi uštede iste postaje, na opće zadovoljstvo, sve veća, smatra Turalija. S time se slaže i Vedran Uran, stariji savjetnik u konzultantskoj tvrtki GreenMax koji kaže da su energetski učinkovite zgrade važne iz najmanje tri razloga.

Razvoj infrastrukture
"Na taj način se štedi energija odnosno potreba za primarnom energijom – plinom, naftom ili nekim drugi energentom. To je jednako vidljivo na individualnoj razini – korisnici dobivaju niže račune, tako i na državnoj razini – smanjuje se ovisnost o uvozu goriva. S druge strane se povećava ugoda življenja ugradnjom modernije i energetski učinkovitije opreme i materijala, a ne treba smentnuti s uma da se tako utječe i na smanjenje zagađenja okoliša", kaže Uran. Ono što Uran vidi kao budućnost je inteligentno upravljanje potrošnjom energije unutar cijele zgrade u kombinacji s vlastitom proizvodnjom energije iz tzv. mikrokogenerativnih postrojenja i solarnih ćelija, ili malih vjetroturbinam, koja bi se spremala u posebnim spremnicima unutar zgrade. To su tzv. energetski nezavisne zgrade koje praktički ne bi imale potrebe za električnom energijom iz mreže, već višak bi mogle plasirati u mrežu. No, za tako pametne i nisko-energetske zgrade potrebno je razviti potpuno novu infrastrukturu.  

Razlike i sličnosti 

Pametne zgrade ujedno su i energetski učinkovite

"Energetski učinkovite zgrade su one s ugrađenim opremama i materijalima koje rezultiraju uštedama energije. S druge strane pametne zgrade su one u kojima je instaliran automatizirani sustav kontrole koji zapravo predstavlja kompjuteriziranu i inteligentnu mrežu elektroničkih uređaja projektiranu za kontinuiranu provjeru rada mehaničkog, električnog i rasvjetnog sustava zgrade, ali i ostalih sustava kao što je sigurnost, pristup, komunikacije, UPS, video nadzor, vodovodni sustav itd. Zbog takvog načina upravljanja "pametne zgrade" i bez ugradnje energetski učinkovitije tehnologije i materijala štede energiju", navodi Uran. Dodaje da je najbolje ako je zgrada ujedno i energetski učinkovita i pametna jer se tada u konačnici ostvaruje maksimalni efekt uštede i optimizacija potrošnje.

Komentirajte prvi

New Report

Close