Dopustite u 2013. sezonski rad na poslovima u poljoprivredi Hrvatima.
To je, prema pisanju britanskih medija, zatražio National Farmers Union (NFU) od Vlade u Londonu krajem prošle godine. Udruženje britanskih farmera u svom je zahtjevu ustvrdilo kako im nedostaje više od 20.000 sezonaca te da bi goleme količine povrća i voća mogle ostati neobrane, a police trgovačkih lanaca prazne što će uzrokovati gubitak prihoda u poljoprivredi i trgovini te nezadovoljstvo potrošača. Nezaposlenost nije strana ni Velikoj Britaniji, na burzi je više od 2,5 milijuna Otočana. Oni ne žele napustiti gradove i zarađivati na kratak rok berući jagode ili cvjetaču, iznio je za The Daily Telegraph Hayley Campbell-Gibbons, glavni savjetnik u NFU-u. Bugarima i Rumunjima, koji su minulih godina bili glavna sezonska radna snaga, ukinuta su ograničenja u zapošljavanju pa će vjerojatno izabrati poslove u restoranima i barovima koji su bolje plaćeni, pojasnio je Campbell-Gibbons razloge strahovanja britanskih farmera da neće imati dosta radnika za ovogodišnje berbe.
U Zavodu za zapošljavanje nemaju saznanja koliko bi osoba iz Hrvatske moglo biti sezonski angažirano u Velikoj Britaniji na poslovima u poljoprivredi, kaže nam Marijana Knežić Vučković. S obzirom na to da se primakao trenutak pristupanja u Europsku uniju, HZZ će danom ulaska službeno postati sastavni dio EURES mreže. Hrvatskim radnicima, pojašnjava, to će omogućiti da u zemljama EU ispitaju mogućnosti zapošljavanja, što znači da se otvara i mogućnost ulaska na tržište rada Velike Britanije. Hrvatska je dosad, podsjeća, bilateralni sporazum o zapošljavanju sezonaca u poljoprivredi, ugostiteljstvu i zabavnoj djelatnosti imala samo s Njemačkom. Lani se, dodaje, najveći broj sezonaca zaposlio upravo u poljoprivredi. Posredovanjem Zavoda u Njemačku je otišlo 6198 osoba, u poljoprivredi je radilo njih 3559 dok je u ugostiteljstvu na šest mjeseci angažirano 2525 osoba. Ostalih 114 radilo je u zabavnim parkovima, a neki među njima ostali su tamo najviše devet mjeseci.
Na domaćem terenu
Zarađivalo 3216 sezonaca
Tijekom 2012. po zahtjevima lokalnih poslodavaca na sezonskim poslovima ukupno je zaposleno 39.438 osoba. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, od njih je tek 3216 prošle godine prihod ostvarivalo sezonskim angažmanom u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Navodeći pak po pojedinim zanimanjima, u Zavodu kažu da je među sezoncima bilo 348 poljoprivrednih i 343 vrtlarska radnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.logično je da i britanci i nijemci hrvate vide samo kao radnu snagu za najlošije plaćene i najprimitivnije poslove.
svaka zemlja se bori za svoje mjesto pod suncem, a kad je država neovisna, onda ima bolje predispozicije da se bori za sebe. no kad takva, neovisna država, svjesno uništi svoju industiju i proizvodnju, srozavajući se na svjetsko dno, onda se čovjek samo može pitati kako je moguće da netko bolje funkcionira pod tlačiteljima nego kad je slobodan.
To su vjerojatno mislili rekreativno pozvati hrvatske studente da zarade za
đeparac i nauče jezik……..
Paradoks,,,zemlja sunca,vode i nezagadjenosti ce izvoziti poljoprivrednu snagu,umjesto da se omoguci domacim poljoprivrednicima da dobro proizvode i da zaposljavaju ,nase ljude .Stranci ih samo dobro iskoristavaju,pogotovo poljoprivrednici,i po restoranima ,nikad nisu placeni kako treba,to znam iz osobnog iskustva,bolje da vlada zasuce rukave i da ucini sve da poljoprivreda vec jedanput stane na noge,,,
pored milion hektara neobrađenog poljoprivrednog zemljišta Hrvati će u branje u GB da bi preživjeli, BRAVO SVIM VLADAMA I ONIMA KOJI SU BILI I JESU U NJIMA SVIH ZADNJIH 15 GODINA!!!
Uključite se u raspravu