Educirati javnost o značaju i ranjivosti Sredozemnog mora, bogatstvu njegovog ekosustava i bioraznolikosti te utjecaju zagađenja na biološke vrste misija je međunarodnog projekta Mermex koji okuplja brojne svjetske znanstvenike s ciljem razvijanja sveobuhvatnog i cjelovitog pristupa za istraživanje i razumijevanje globalnih promjena nastalih ljudskim djelovanjem kako bi se predvidjele promjene u ekosustavu Sredozemnog mora. U sklopu projekta MerMex Veleposlanstvo Republike Francuske u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković organiziraju međunarodnu radionicu projekta MerMex koja će se održati od 10. do 12. lipnja 2013. u dvorani III. krila na Institutu Ruđer Bošković, Bijenička 54.
Sredozemlje je jedno od najzanimljivijih područja svijeta, a njegovu originalnost i jedinstvenost čini mješavina raznolikih zemljopisnih, ekonomskih, kulturnih, vjerskih i političkih obilježja zbog čega je postalo jedno od najprivlačnijih turističkih odredišta u Svijetu. Razvojem turizma, ali i gospodarstva, pomorskog prometa te utjecajem globalnih klimatskih promjena dolazi do sve većeg broja ekoloških problema. Dodatan problem predstavlja i činjenica da se Sredozemno more, a s njime i Jadransko more, ubraja u poluzatvorena mora koja karakterizira ograničena izmjena vode s oceanima što ga čini osobito osjetljivim na sve vrste onečišćenja. Gospodarstveno, pomorsko, kulturološko, turističko i gastronomsko bogatstvo Sredozemlja je neupitno, međutim, koliko zapravo brinemo o tom osjetljivom blagu?
Cilj ove radionice je definirati strategiju istraživanja ekosustava Sredozemnog mora, razjasniti kako globalne promjene utječu na njegovo funkcioniranje te definirati mrežu morskih istraživačkih postaja duž obale Sredozemlja za praćenje specifičnih bioloških, biogeokemijskih i fizičkih parametara. Pored toga, međunarodna radionica MerMex bit će usmjerena na povezivanje istraživača i istraživanja na području Sredozemlja, prvenstveno vezanih za globalne promjene uslijed klimatskih i antropogenih utjecaja.
Iako je projekt MerMex započeo kao inicijativa Francuske 2007. godine, ubrzo je dobio međunarodni profil, tako da danas okuplja znanstvenike iz brojnih mediteranskih zemalja od Izraela, Italije, Grčke, Španjolske, Tunisa, Alžira, Maroka sve do Libanona, a radionica u Zagrebu uvelike bi trebala pridonijeti boljem pozicioniranju i razumijevanju projekta, jačoj istraživačkoj povezanosti, razmijeni znanja i promociji suradnje među mediteranskoj zajednice.
Među brojnim stručnjacima koji će sudjelovati na ovom skupu izdvajamo: dr. Richarda Semperea, direktora za istraživanje francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS), MERMEX, dr. Oliviera Radakovitcha, dr. Xaviera Durrie de Madrona, dr. Cecile Guieu i dr. Ivana Pairauda, glavne istraživače na projektu MerMex koji će zajedno s hrvatskim istraživačima i predstavnicima pojedinih zemalja sudjelovati na radionici.
S obzirom na skorašnje pridruživanje Republike Hrvatske Europskoj uniji, kretanje ljudi, robe i usluga Jadranskim morem značajno će se povećati. Očuvanje morskih staništa i osiguranje održivog razvoja regije izazov je na koji se moramo pripremiti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu