Iza povlačenja odluke o imenovanju predstavnika države na skupštini Ine u zadnji tren, na samoj sjednici Vlade u srijedu, stoji zapravo puno više od dodatnih konzultacija koje je zatražio ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.
Posrijedi je prava bitka u Vladi za buduće odnose u slučaju Ine.Državu je skinutim prijedlogom trebao predstavljati šef Ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović, ali je, po dostupnim informacijama, Vrdoljak zatražio da kao resorni ministar državu predstavlja on. A osim na skupštini, predsjedavajuću poziciju Vrdoljak traži i za tročlani pregovarački tim s Molom, koji bi Vlada trebala uskoro imenovati, kroz dva tjedna.Za razliku od Mola koji je pregovore zatražio i ima spreman tim, u Vladi su izrazito podijeljeni oko predstavnika, ali i samih stajališta za pregovore. Neformalne pregovore s Molom, kao što smo pisali, već su odradili SDP-ovi kadrovi – Siniša Petrović i Pejnović.
Kao predsjednik NO-a Ine, Petrović ne može ući i u službeni tim za pregovore, a nakon zahtjeva Vrdoljaka za vođenje pregovora, Pejnović je navodno želio svoju poziciju ojačati i ulaskom u Vladu. No, na koalicijskoj razini to nije prošlo, te je iz Vlade jučer službeno potvrđeno da on neće biti novi potpredsjednik. Ipak, Pejnović će biti član tima za pregovore, jer SDP ne želi, što bi bilo logično, postaviti ministra financija Slavka Linića, zbog kritičkog stajališta prema Molu i njegovu izvršenju preuzetih obveza iz ugovora s državom.
Slična Linićevim su i Vrdoljakova stajališta, a kako Pejnović zastupa drugačije stavove, izbor trećeg člana tima bit će i važna naznaka pregovaračke pozicije države. O trećem članu pregovarat će se na razini Kukuriku koalicije idućih dana. No, o predstavniku na skupštini Vlada će očito odlučiti telefonski, jer skupština na kojoj se odobrava i isplata 343,6 milijuna kuna dobiti, sazvana je za srijedu u podne, dan prije sjednice Vlade. Ne bude li kvoruma, dakle i predstavnika države, nova se održava isti dan u 14 sati i odluke se usvajaju većinom glasova nazočnih dioničara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.sramotna vlada i ona prijašnja i ova sadašnja ne žele vratiti po pravomoćnim rješenjima bivšim vlasnicima za imovinu oduzetu za vrijeme jugo. komunističke vladavine dionice ine d.d.iako je zakonom o privatizaciji ine d.d. to propisano
Znači i nakon Linića, Mesića, Dragičevića, Polančeca i Sanadera, još se ima što ukrasti u Ini.
USKOK U INI :
http://www.poslovni.hr/forum/tema/uskok-u-ini-maari-pozvani-na-razgovor-25761
DOMAĆI NAFTAŠI OPLJAČKALI HRVATSKU :
Večernji list (naslovi i podnaslovi),citiram :
“Tajna prodaje INE
Zaposlenici INE prijavili DORHu malverzacije
USKOK istražuje
Istražitelji USKOKa nastoje doći do orginalnog elaborata o vrijednosti nalazišta u Siriji
Jesu li Mađari 2003.imali povlaštene informacije o domaćoj naftnoj kompaniji
Mjerenja provodila mađarska tvrtka
Mol se grčevito borio za INU i dao ponudu od 505 miliona eura za 25% kompanije jer je znao da samo naftna polja u Siriji vrijede 20 miliardi dolara
MOL je znao tajnu o sirijskim poljima kad je ulazio u INU
Ljubo Jurčić: Nisam bio upoznat s otkričem u Siriji, sve sam podatke dobio iz INE
20 miliardi dolara vrijednost naftnih i plinskih polja u Siriji2003.
U vrijeme privatizacije INE predsjednik uprave INE bio je Tomislav Dragičević
Predsjednik Nadzornog odbora INE bio je Slavko Linić
MOL: Znali smo da Sirija skriva potencijal jer smo ondje radili ”
????
To je bilo 2003. kada je ININA nafta i plin u Siriji vredila 20 miliardi
dolara .
Danas ta nafta i plin vrijede 110 miliardi dolara .
ČAK ĆE I 19 % INE PRODATI :
http://www.vecernji.hr/vijesti/vlada-mol-tajni-pregovori-prodaji-ine-clanak-544625 [vecernji.hr]
Uključite se u raspravu