I Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) kritizirala je Vladine planove daljnjeg rasta javnih rashoda i deficita, no i među članicama HUP-a mnogi uvelike žive od poslova s državom pa intimno i strahuju od obuzdavanja državne potrošnje.
12posto
BDP-a vrijednost je radova, robe i usluga koje su lani naručili javni i sektorski naručitelji
Prema podacima Ureda za javnu nabavu, ove godine tempo tih nabava posustaje. U prvih šest mjeseci ugovoreno ih je za 11,5 milijardi kuna, dok su lani premašile 39,3 milijarde ili čak 12 posto BDP-a, a bez tzv. bagatelne nabave (do 70.000 kuna) 33,2 milijarde. Poduzetnicima kojima su nabave državne admenistracije, javnih poduzeća i lokalne razine vlasti značajan izvor prihoda 2013. bi mogla biti mršavija. Na narudžbe robe u prvom dijelu godine odnosi se gotovo 4,2 milijarde kuna, na radove oko 4, a na usluge oko 3,3 milijarde. Ministarstva i druga državna tijela nakon lanjskih dvije milijarde kuna, u šest mjeseci 2013. zaključili su ugovora za manje od 770 milijuna.
Pravne osobe u funkciji zadovoljavanja potreba od općeg interesa su nakon lanjski 19 milijardi do kraja lipnja ugovorili nabava za 6 milijardi, a na trećini lanjskih narudžbi su pak i tzv. sektorski naručitelji (vodoopskrba, energetika, promet, poštanske usluge), s oko 3,2 milijarde kuna nabava. Koliko su ta smanjenja dobra ili loša vijest, ovisi i o tome koliko odražavaju racionalizaciju materijalnih troškova, a koliko slabiji tempo javnih investicija.
Prema proračunskim podacima, u pola godine za materijalne troškove otišlo je 5 milijardi kuna ili 200 milijuna manje nego lani, s tim da je za 2013. planiran porast za pola milijarde, na 8,7. Za investicije (nabavu nefinancijske imovine) proračun 2013. predvidio je 2,2 milijarde ili gotovo duplo više nego lani, a na polugodištu su ti izdaci bili 'samo' 677 milijuna. Osim što se na investicijama obično "peglaju" prekoračenja planova, ta kategorija rashodaa manja je i zbog nepripremljenosti za ulaganja. Uz sve to sporiji tempo javnih nabava ne čudi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Pravo pitanje je zašto javna nabava ne stvori dodatnu vrijednost
A odgovor je u vrlo visokoj komponenti koja se odnosi na puku nabavu robe preko posrednika…
Iako i radovi i usluge mogu biti preplaćeni…
A da ne govorim da javna nabava na zaršava u domaćoj proizvodnji
Uključite se u raspravu